“Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür…”

Betonlaşan kentler boğazımızı sıkmış gibi nefes almamızı gün geçtikçe zorlaştırıyor. Farkındalığın biraz artması ile kentleri ekoloji ile uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz ama bir yandan da köylerimizi kendi kaderlerine terk ediyor aynı zamanda yeşil alanlarımızı rantın eline kurban ediyoruz.

köyünü yaşat projesi, mimar sinanMSGSÜ Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından koordine edilen, odak noktası yerel insanımız ve bölgesel imkanlarımız olan Köyünü Yaşat projesiköyünden uzaklaşan genç neslin köyüne geri dönmesini, şehirden gelecek rant baskısına karşı oluşan değerlerin yerel halk tarafından değerlendirilmesini amaçlıyor.

“Köyünü Yaşat” projesi dahilinde; heykel ve sanat sempozyumları, sosyal sorumluluk projeleri, yerel markalaşma, kooperatifleşme, doğa turizmi, eğitim, doğrudan pazarlama gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

2015 yılında bir köyü sanat ve mimarlık öğrencileri ile yeniden ele alarak köylü için bir model oluşturmayı, mimari koruma yöntemleri kadar köyün gelişimine katkıda bulunacak aktörleri bir araya getirmeyi amaçlıyorlar.

köyünü yaşar projesi, mimar sinan

köyünü yaşar projesi, mimar sinan

Projede yer almak için:
Prof.Dr. Sema Ergönül: [email protected]
Doç.Dr. Mustafa Özgünler: [email protected]
Yrd.Doç.Dr. Ümit Arpacıoğlu: umit.arpacioğ[email protected]

facebook.com/Koyunu-Yasat
Tanıtım dosyası için tıklayınız.