Ana SayfaKültür & SanatMüzikBir alternatif yaşam alanı modeli: Sacred Aeon Festival

Bir alternatif yaşam alanı modeli: Sacred Aeon Festival

-

Nispeten durgun geçen 2017 yazının ardından bu yıl Türkiye birçok yeni psychedelic festivale ev sahipliği yapıyor. Bu çiçeği burnunda festivallerden bir tanesi de Sacred Aeon Festival.

Festival, 4-9 Eylül tarihlerinde psychedelic eventlerin gözde ilçesi Fethiyede gerçekleştirilecek. Daha festivalin bilet fiyatları da tam lokasyonu da belli değil. Ancak hem line-up’ta gördüğümüz isimler hem de organizasyonun festivali üzerine temellendirdiği bakış açısı, özellikle de ‘Kozmik Köy’ projesi merak uyandırıyor.

En doğru bilgi her zaman ilk elden olandır diyerek festivalin yaratıcılarından Serkan Kaan Kalgor ile bu merakımızı gidermek için bir röportaj gerçekleştirdik. Aslında röportajı festival tarihine daha yakın bir zamanda yapmayı düşünmüştük. Düşüncemizi değiştiren ise Sacred Aeon ekibinin 16-17 Haziran’da, Ramazan Bayramı’nda gerçekleştireceği pre-event oldu. İstedik ki bu söyleşide festivale dair yakaladığınız olumlu sinyallerin sağlamasını Olympos açıklarında ‘boat party’de yazın keyfini çıkarırken yapın. Evet, doğru duydunuz. Sacred Aeon’un son pre-event’i bir psychedelic bot partisi olacak. Ne güzel bir bayram tatili planı! Gelin şimdiden içimizi ısıtan bu organizasyon ile ilgili sorularımızı Kaan’a soralım.

Hazır pre-event’ten laf açılmışken istersen ilk olarak bu parti üzerine konuşalım. Bize bu etkinlik ile ilgili bilgi verebilir misin? Rota ne olacak, line up’ta kimler var..?

16 Haziran sabahı saat 10:00’da kontenjanı 200 kişilik bir tekneyle Kemer’den denize açılacağız. 20 saat sürecek olan psychedelic bot partisinde koyları gezerken müziğin ambiyansına kendimizi bırakıp doğayla uyumlanacağız. Goa’dan Dj Nirmal, Avusturya’dan Filterheads ve İran’dan S.O.N’un bpm’leriyle coşacak, Türkiye’den de sürpriz isimler eşliğinde koy koy gezeceğiz. Kemer’den hareketle Tekirova, Phaselis, Çıralı, Olympos, Porto Ceneviz Koyu, Sazak, Ebabil Kuşları Adası, Adrasan ve Tekke Koyu rotamız. Olympos ve Adrasan’dan aramıza katılmak isteyenler, Zodiac tekneye bu noktalardan da dahil olabilecekler. Son olarak Tekke Koyu’na da uğrayarak tekne turumuzu tamamlayacağız. Partiye doymayanlar için bu sefer After Party ekibi ile yola çıkıp eğlencemize Babylontown’da devam edeceğiz. Diğer pek çok bilgiye Facebook’ta açtığımız Sacred Aeon Festival 2018 PreEvent etkinliği içerisinden ulaşabilirler.

Sacred Aeon projesi tek kişilik bir proje değil sanırım. Bu festivalin planlanmasında başka kimler/ hangi ekipler yer alıyor? 

Sacred Aeon uluslararası bir oluşum. İskoçyalı ve İranlı ortaklarla kuruldu. Bunun yanı sıra dekor ekibi, görsel ekip, alan gönüllüleri, mutfak ekibi gibi daha pek çok kişiyle bir arada bu işi yürüteceğiz. Büyümeye yönelik gelişime ve yeni gelecek olan ortaklara açığız. ‘Kozmik Köy’ projesine katkı sağlayabilecek herkese kapımız açık.

Peki Sacred Aeon organizasyonunun bir araya gelmesi nasıl oldu, fikir nasıl doğdu? Bir de ismi nasıl seçtiniz? Neden başka bir isim değil de Sacred Aeon? 

Geçmiş senelerde Nirmal ile bir festivalde Türkiye’deki festivallerin yetersizliği hakkında sohbet ediyorduk. İlk tohumlar böyle atıldı. Türkiye’deki festivallerin sadece müzik odaklı olmasından kaynaklı, spiritüel ve psikolojik farkındalığı bir nebze daha yukarı taşımak ve model toplum yaratmak adına bir yola çıkmış olduk. Bu yolda fikir yavaş yavaş daha da çok filizlenmeye başladığında isim arayışına girdik. Kapitalist düzlem içerisinde bir geçiş dönemi yaşıyorduk ve içerisinde bulunduğumuz zaman dilimi; yozlaşmanın arttığı ve gittikçe doğanın yok edilmesinin normal görülmeye başlandığı bir süreçti. Biz de festivalin mesajını net bir şekilde ortaya koymak adına ‘kutsal zaman’ anlamına gelen Sacred Aeon ismini kullanmaya karar verdik.

Festivalde main floor ve chill floor olmak üzere iki stage planlanmış. Bu sahnelerde yer alacak müzisyenler kimlerdir? Dinleyebileceğimiz psychedelic müzik türleri nelerdir?

Festival alanı içerisinde iki ayrı sahne yer alacak. Ana sahnede; psytrance, psy breaks, psy progressive, dark psy, hi-tech gibi psy müziğin farklı türleri çalınacak iken katılımcılar Chill sahnede; reggae, techno, chill out gibi alternatif müziğin türevlerini dinleyebilecek.

Bir psychedelic müzik festivali için müzik tabi ki en önemli nokta. Ancak benim dikkatimi çeken; Sacred Aeon’un sosyal medya paylaşımlarında alternatif, sürdürülebilir bir yaşam alanı modellemek istediğini dile getirmesi. Bu noktada düzenlenecek aktiviteler, workshoplar nelerdir? Mesela facebook sayfanızı incelerken “Kozmik Köy Projesi” dikkatimi çekti. Bu proje hakkında bilgi verebilir misin?

Nasa’nın 2001 yılında düzenlediği “Mars gezegeninde en uyumlu konut hangi tarzda bir şey olabilir” temalı yarışmasında birinci seçilen ‘ecodome ev’ mimarisini tanıyacağız. Gönüllülerden oluşacak olan on kişilik bir ekip festival süresince hem eğlenecek hem de o evi elbirliğiyle inşa edecek. Bu evlerin en önemli özellikleri; soğuk / sıcak ısıyı içerisinde sabit tutabilmesi, depreme dayanıklı olması ve kubbe biçiminde olduğu için iç ve orta bölümünde enerjiktik anlamda temiz bir alan oluşturmasıdır. Aynı zamanda sadece kum ve torbalar kullanılarak inşa edildiğinden kolay tamamlanabiliyor.

‘Kozmik Köy’ projesi ise kelimenin tam anlamıyla doğayla uyumlu yaşama alanı yaratmayı hedefleyen bir proje. Bu projede; ortak yaşam alanı, piramit ev, ecodome’lardan oluşan köy sakinlerinin yaşadığı ecodome evler ve organik tarım alanları ile vegan / vejetaryen felsefesini benimsemiş bir düşünceyle oluşturulan bir model toplulukla dünyaya örnek olmayı planlayan bir ana fikir yer alıyor.

Festivalde birçok atölye düzenlenecek. Önem verdiğimiz bir diğer konu da sürdürülebilir, yenilebilir, sıfır ekolojik ayak izi bırakan temiz enerji kaynakları. Bunun için de bu yılki projemizde Güneş paneli yapmaya karar verdik. Bunu yaparken boş kola kutularını kullanarak recycle (geri dönüşüm) materyallerini değerlendireceğiz. Güneş paneli haricinde organik tarıma da değineceğiz. Karia Derneğinin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan seminerde, hem organik ürünleri kurulacak standta yakından tanıyacak hem de bilirkişiden organik tarım hakkında pek çok bilgi dinleyecek, öğreneceğiz.

Genelde “alternatif yaşam alanı” söylemiyle psychedelic müzik festivallerinde karşılaşıyoruz. Belki diğer müzik türlerinden bazılarının çıkışında bir alternatiflik bulunsa bile, günümüzde dinleyici kitlesiyle buluştukları festivallerin bu alternatifliği yansıtma gibi bir amacı olmuyor. Bu genelde müziğin salt eğlence aracı olarak görülmesinden, eğlencenin ise farkındalıkla yan yana olamayacağı algısından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.  İşte tam bu noktada psychedelic müzik festivallerinin alternatif yaşam alanı iddiası safi edebiyat olarak görülebiliyor. Bir eğlence aracını idealistik söylemlerle boyayıp pazarlamak olarak bakılabiliyor. Sen ne düşünüyorsun bu eğlence-farkındalık ilişkisi hakkında? Sence şuanda psychedelic müzik festivalleri gerçekten alt zemini farkındalıkla dolu bir yaşam alanı yaratabilmiş durumda mı? Daha da ötesinde böyle bir amaç gütmeli mi?

Bu festivali kurgularken festivallerin aslında kalıcı ve küresel olarak dönüştürücü bir etkisi olmasını arzuladık. Dünyaya radikal olarak daha akıllı ve daha barışçıl, daha sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayabileceğimizi gösterme çabasına öncülük ederek tüm dünyaya ilham vermek amacımız. Zaten bu amacı da güderek bir nevi yola çıktık. Burning Man ve Boom gibi dünyanın en büyük festivallerinin deneysel ve geçici bir toplum yaratma çabasını taktir etsek de bunun sadece bir söylem olarak devam ettiği fikrindeyiz. İşte bu noktada diyoruz ki: “Biz işin edebiyatıyla değil realitesiyle ilgileniyor ve boşlukları doldurup pek çok atölye düzenliyoruz.” Bu festivallerin sözde karşı kültür (encounter) olduğu düşünülse de bunun altında ana akımdan beslenen bir zihniyetle hareket edildiğini görüyoruz. Bana kalırsa; psychedelic kültür üzerine yanlış bir algı var ve bu böyle devam ediyor. Oysa ki psychedelic kültür, müzik ile farkındalığın aynı kulvarda ilerlediği bir içe dönüş ve birkaç günlüğüne de olsa bu sistemin bize dayattığı hayat tarzından sıyrılabilme meselesi.

O zaman psychedelic festivallerin öğretici bir yönü vardır veya olmalıdır diyebilir miyiz? Cevabın evetse, ilk psychedelic festival deneyimi Sacred Aeon festivali olacak biri bu festivalden ne öğrenmiş olarak ayrılır dersin?

Bir eğitim kurumu değiliz tabii ki ama bana kalırsa beş gün içerisinde mutlaka herkes, Sacred Aeon festivaldeki dönüştürücü pozitif enerjiyi fark edecek ve belki de hiç farkında olmadan kendi kişisel gelişimine kendince katkı sağlamış bir şekilde eve dönüş yolunu izleyecek.

Merak edilen soruya gelirsek, tam lokasyon ve bilet fiyatları ne zaman açıklanacak?

Tam lokasyon ve bilet fiyatları bot partiden kısa bir süre sonra açıklanacaktır. Sacred Aeon Festival isimli sayfamızı takip ederek bu bilgiler hakkında haber sahibi olabilirsiniz.

Katılımcılara söylemek istediklerin var mı? 

Sacred Aeon Festival, “toplumumuzda değişmesi gereken şey nedir, bizzat ve kolektif olarak bunu nasıl yapabiliriz”e odaklanmış, model bir komünite yaratma amacıyla yoluna uzun yıllar devam edecek bir oluşumdur. Bu oluşumun sonunda ‘Kozmik Köy Projesi’ asıl hedefimiz olmakla beraber; daha güzel, daha aydınlık bir dünya için el ele vererek yeni bir model toplum yaratmak ortaya çıkış amacımızdır. Çıktığımız bu yolda frekansı yüksek titreşimdeki insanlara kapımız her zaman açıktır. Festival alanında görüşmek dileğiyle. Herkesi sevgi ve saygıyla kucaklıyoruz.

SON YAZILAR

Dimitris Sotakis: “Kurgu söylemek istediklerimi söylemek için bir anahtar”

Dimitris Sotakis’ten ilk olarak Büyük Hizmetkar romanını okudum. Yarattığı heyecanla hemen diğer kitaplarına yöneldim. Bu arada arkadaşlarım da kitaplarını okumaya başladı. Yazı dili, anlatımı, romanlarına...

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol