Okuma süresi: 2 dakika

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması’nın da içinde olduğu, Marmara bölgesinde kentsel dönüşüm adı altında devam eden ve yapılması planlanan rant amaçlı projelere karşı bir araya gelen binlerce çevreci, doğa katliamına karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, Marmara bölgesinde kentsel dönüşüm adı altında yapımı devam eden ve yapılması planlanan rant amaçlı projelere karşı Kadıköy Altıyol’da, Bir arada İstanbul’u ve Marmara’yı savunuyoruz şiarıyla düzenlenen şölen, yapılan konuşmalarla devam etti.

“Ülkenin her türlü yaşam alanı feda ediliyor”

İlk konuşmayı yapan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, öncelikle rant amaçlı projelere değindi. Yapıcı, “Bizler işte yine meydanlarda ve bir aradayız. Fabrikalarda, madenlerde taşeronlaşma ve güvencesiz çalışmayı reddetiğimiz için adaleti mahkemelerde bulamadığımız için bir aradayız. Yarattığımız tüm renklerimizle, adaletimizle yine meydandayız” dedi. İstanbul’da katledilen Kuzey Ormanları‘nın Marmara’nın nefesi olduğunu ifade eden Yapıcı, “İstanbul’un ortasından Taksim’den Kocamustafapaşa’ya Validebağ’a kadar direndik, direnmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, sermaye yaşamın düşmanıdır” diye konuştu. Termik santral ve HESlerin herkesi susuzluğa mahkum ettiğini belirten Yapıcı şöyle konuştu: “Bu ülkenin her türlü yaşam alanı, her türlü canı, göz kırpmadan feda ediliyor. Bizler, burada bir arada sesimizi yükselttiğimiz için egemenler bizden korkuyor.”  Yapıcı, Roboski’de katledilenleri anarak Roboski için de bir araya geldiklerini söyledi.

“Halepçe’deki kimyasallarla nükleer santralden gelen kimyasallar aynıdır”

Yapıcı’nın ardından, YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün de; “Biz Halepçe’deki kimyasallarla nükleer santralden gelen kimyasalların aynı olduğun biliyoruz” diyerek, doğa talanına karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı. Soma ve Ermenekte yaşanan maden facialarını da hatırlatan Üstün, “O işçilerin de hesabını soracağız. Yaşam alanlarımızı yok edenlerden hesap soracağız”şeklinde konuştu.

“Çevremize ördükleri kalkandan duvarlar hiçbir işe yaramayacak”

Türkiye’nin çeşitli illerinde doğalarını korumak için şölene gelenler, söz alarak kısa konuşmalar yaptı. Çanakkale Çevre Platformu üyesi Filiz Tekin, Çanakkale’de yıllardır Kazdağları’ndan siyanürle yapılan altın çıkartma faaliyetlerine dikkat çekerken, Validebağ Gönüllüsü Arif Belgin ise “Türkiye’de yaşamın her alanına yapılan saldırılar devam ediyor. Çevremize ördükleri kalkandan duvarlar hiçbir işe yaramayacak” diye konuştu. Bursa’dan gelen Caner Gökbayrak da Bursa’da yapılacak olan ve halk tarafından istenmeyen DOSAB Termik Santralinin çevreye vereceği zararlar hakkında bilgi verdi.

Şölen, “Direne direne kazanacağız“, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla son buldu.

Başlık Görseli: Kuzey Ormanları Savunması