Ana SayfaEkolojiDoğaBir Caretta Caretta daha öldü

Bir Caretta Caretta daha öldü

-

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kocahasanlı beldesinde caretta caretta türü bir deniz kaplumbağası ölü halde sahile vurdu. Kaplumbağa, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Şube Müdürlüğü tarafından ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla otopsi için götürüldü.

Mersin’in Erdemli ilçesinde nesli tükenme tehlikesinde olan caretta caretta türü deniz kaplumbağası, ölü halde sahile vurdu. Ölüm nedeninin belirlenmesi için kaplumbağa, otopsi yapılmak üzere götürüldü.

Boğularak ölmüş

Sahilde gezerken ölü kaplumbağayı fark eden gençler, durumu hemen yetkililere haber verdiler. Olayı haber alarak gelen hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül ilk incelemede kaplumbağanın boğularak öldüğünün anlaşıldığını söyledi.

Caretta carettaların yumurtalama ve yuva alanı olan Mersin sahillerinde gerçeklesen bu olay tepkiye sebep oldu. Kaplumbağanın yaklaşık 60 kg ağırlığında ve 14-15 yaşlarında olduğunu belirten İğdigül “Denize çöp, naylon poşet, bunun gibi plastik maddeler atıldığında, bu hayvanlar onların üzerine gidiyorlar ve dolanıyorlar ya da yemek isterlerken boğulup ölüyorlar. Balıkçılardan da rica ediyoruz, tamam ağa takılabilir, eğer ağa takıldığında canlıysa lütfen onu yaşatalım diyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine, diğer yetkililere haber verilebilir. Burada insanlık görevini yapmak önemliç” diye konuştu.

Nesilleri tükenmek üzere

Hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül, “Son yıllarda nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelen caretta carettalar, deniz kirliliğinden nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Deniz analarını yiyerek beslenen Caretta carettalar denizin kirliliğinden gelen poşetleri deniz anası zannedip yiyorlar. Bu da sindirim sistemlerini bozuyor. Ölümlerine neden oluyor.” dedi.

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...
Damla Ertürk
Damla Ertürk
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Radyo Tv ve Sinema okuyor. Boş zamanlarını bisiklet sürerek ya da senaryo ve denemeler yazarak geçirmeyi seviyor. Sosyal sorumluluk projeleri, siyaset ve spor alanlarında çalışma yürütüyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol