Okuma süresi: < 1 dakika

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kocahasanlı beldesinde caretta caretta türü bir deniz kaplumbağası ölü halde sahile vurdu. Kaplumbağa, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Şube Müdürlüğü tarafından ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla otopsi için götürüldü.

Mersin’in Erdemli ilçesinde nesli tükenme tehlikesinde olan caretta caretta türü deniz kaplumbağası, ölü halde sahile vurdu. Ölüm nedeninin belirlenmesi için kaplumbağa, otopsi yapılmak üzere götürüldü.

Boğularak ölmüş

Sahilde gezerken ölü kaplumbağayı fark eden gençler, durumu hemen yetkililere haber verdiler. Olayı haber alarak gelen hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül ilk incelemede kaplumbağanın boğularak öldüğünün anlaşıldığını söyledi.

Caretta carettaların yumurtalama ve yuva alanı olan Mersin sahillerinde gerçeklesen bu olay tepkiye sebep oldu. Kaplumbağanın yaklaşık 60 kg ağırlığında ve 14-15 yaşlarında olduğunu belirten İğdigül “Denize çöp, naylon poşet, bunun gibi plastik maddeler atıldığında, bu hayvanlar onların üzerine gidiyorlar ve dolanıyorlar ya da yemek isterlerken boğulup ölüyorlar. Balıkçılardan da rica ediyoruz, tamam ağa takılabilir, eğer ağa takıldığında canlıysa lütfen onu yaşatalım diyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine, diğer yetkililere haber verilebilir. Burada insanlık görevini yapmak önemliç” diye konuştu.

Nesilleri tükenmek üzere

Hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül, “Son yıllarda nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelen caretta carettalar, deniz kirliliğinden nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Deniz analarını yiyerek beslenen Caretta carettalar denizin kirliliğinden gelen poşetleri deniz anası zannedip yiyorlar. Bu da sindirim sistemlerini bozuyor. Ölümlerine neden oluyor.” dedi.