Ana SayfaEkolojiDoğaBir Caretta Caretta daha öldü

Bir Caretta Caretta daha öldü

-

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kocahasanlı beldesinde caretta caretta türü bir deniz kaplumbağası ölü halde sahile vurdu. Kaplumbağa, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Şube Müdürlüğü tarafından ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla otopsi için götürüldü.

Mersin’in Erdemli ilçesinde nesli tükenme tehlikesinde olan caretta caretta türü deniz kaplumbağası, ölü halde sahile vurdu. Ölüm nedeninin belirlenmesi için kaplumbağa, otopsi yapılmak üzere götürüldü.

Boğularak ölmüş

Sahilde gezerken ölü kaplumbağayı fark eden gençler, durumu hemen yetkililere haber verdiler. Olayı haber alarak gelen hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül ilk incelemede kaplumbağanın boğularak öldüğünün anlaşıldığını söyledi.

Caretta carettaların yumurtalama ve yuva alanı olan Mersin sahillerinde gerçeklesen bu olay tepkiye sebep oldu. Kaplumbağanın yaklaşık 60 kg ağırlığında ve 14-15 yaşlarında olduğunu belirten İğdigül “Denize çöp, naylon poşet, bunun gibi plastik maddeler atıldığında, bu hayvanlar onların üzerine gidiyorlar ve dolanıyorlar ya da yemek isterlerken boğulup ölüyorlar. Balıkçılardan da rica ediyoruz, tamam ağa takılabilir, eğer ağa takıldığında canlıysa lütfen onu yaşatalım diyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine, diğer yetkililere haber verilebilir. Burada insanlık görevini yapmak önemliç” diye konuştu.

Nesilleri tükenmek üzere

Hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül, “Son yıllarda nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelen caretta carettalar, deniz kirliliğinden nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Deniz analarını yiyerek beslenen Caretta carettalar denizin kirliliğinden gelen poşetleri deniz anası zannedip yiyorlar. Bu da sindirim sistemlerini bozuyor. Ölümlerine neden oluyor.” dedi.

SON YAZILAR

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı.31 Ocak Pazartesi akşamı...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor.Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Damla Ertürk
Damla Ertürk
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Radyo Tv ve Sinema okuyor. Boş zamanlarını bisiklet sürerek ya da senaryo ve denemeler yazarak geçirmeyi seviyor. Sosyal sorumluluk projeleri, siyaset ve spor alanlarında çalışma yürütüyor.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]