Londra merkezli Marshmallow Laser Feast stüdyosu tarafından tasarlanan In the Eyes of an Animal (Bir Hayvanın Gözünden) teknolojisi, sizi mükemmel bir orman gezisine çıkarırken etrafı hayvanların gözünden görmenizi sağlıyor.

Birleşik Krallık’taki Grizedale Ormanı’nda uygulanan ve AND Festival tarafından desteklenen proje, sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Fütüristik proje, kullanıcılara ağaçların üzerinden uçma, ormandaki eşsiz varlıklarla yüksek çözünürlük teknolojisiyle yüz yüze gelme, hatta çeşitli hayvanları cisimleştirerek Grizedale Ormanı’nın mükemmel doğasında gezme fırsatı sunuyor.

Hayvanların Gözünden 3

Bu donanım, uzaktan algılama teknolojisi olan ışıklı radar (Lidar) verilerinin yararlılığını araştırmaya yarıyor. Grizdale Ormanı’nın Lidar ile taranmasının ardından elde edilen veriler, tomografi ve fotogrametri tekniklerinden elde edilen verilerle gerçek zamanlı bir biçimde harmanlanıyor. Taranmış her sahnede çevresel unsurlar Lidar ile elde edilen verilerin tomografi ile elde edilen verilerle uyumlu bir biçimde harmanlanmasından oluşuyor. Tüm bu işlemlerin ardından hayvanların ve ormanın sesini tekrardan oluşturmak için geliştirilmiş sesler ekleniyor. Sonucunda ise ormanı canlıymışcasına inceleme imkanı tanıyan aşırı gerçekçi bir deneyim ortaya çıkıyor.

Bu sanal gerçeklik deneyimi, pek çok insanın doğayı bir hayvanın gözünden keşfetmesine olanak sağlayarak dünyaya yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. En aşağıda bulunan video üzerinden bu teknolojinin nasıl kullanıldığını izleyebilirsiniz.

Hayvanların Gözünden 4Hayvanların Gözünden 2Hayvanların Gözünden 5Hayvanların Gözünden 6Hayvanların Gözünden 7Hayvanların Gözünden 8Hayvanların Gözünden 9

Kaynak: My Modern Met 

Hazırlayan: Burak Avşar