Okuma süresi: < 1 dakika

50’li, 60’lı ve 70’li yılların İzmir’inde yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? İzmir’de doğup, büyümüş çok yönlü kültür insanı Tekin Özertem, İzmir’in geçmişine doğru harika bir yolculuğa çıkartıyor okuyucularını. Delidolu Yayınlarının “Tanıklık” temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonunun ilk kitabı olarak çıkan Geride Kalan, eski İzmir’i anlatıyor.


Şehirler, geçmişin izlerini ve geleceğin umutlarını taşır. Her şehrin bir dünü, yaşanmışlıkları ve geride kalanları vardır. Yazar da kitapta İzmir’in arka sokaklarında keşfe çıkartıyor okuyucularını. Kitapta yer alan her bir ayrıntı bir nevi günümüz İzmir’i ile geçmiş arasında bağ kurmamızı sağlıyor.

“Şimdi zaman içinde hayali bir yolculuğa çıkacak ve sizi 1950’li yıllara, çocukluğumun Kemeraltı’sına götüreceğim. Burası İzmir’in Konak Meydanı. 1700’lü yılların ortalarında Katipzade Mehmet Çelebi’nin burada kendisi için denize nazır bir konak yaptırmış olması nedeniyle adı Konak. Katipzade Mehmet Çelebi, zamanın İzmir derebeyi. Yaptırdığı ahşap konak da üç katlı…”

Yazar, okuyucularına sade ve yalın anlatımıyla; İzmir’i daha yakından tanıtarak, geçmişini keşfetmek için harika bir okuma deneyimi sunuyor. Kendi anılarından verdiği detaylarla bozacıları, şıracıları, boyozcuları, gevrekçileri ile tanınan, buram buram her bir sokağı deniz kokan İzmir’in bilinmeyenlerini aktarıyor.

Kitaptan bir bölüm;
“Her yerde simit denir ama İzmir’de simite gevrek derdik. Gevrekler de küçük ve büyük boy olmak üzere iki boy olurdu. En güzel gevrek de Arap Fırını’nda pişerdi. Peksimeti de en az gevreği kadar ünlü olan bu fırın, Devlet Hastanesi’nin yanından Kestelliye uzanan 442 Sokak’ta, yolun sağ tarafındaydı…”

Eğer o dönemleri yaşamışsanız kitapta bolca nostalji yaşayacaksınız ama o dönemleri sadece anlatıldığı kadar biliyorsanız bu kitap ile çok daha fazlasını deneyimleme fırsatı bulacaksınız. Kapı önü oturmalarını, hıdralez gecelerinin nasıl kutlandığını, açık hava sinemalarının heyecanını, Kültürpark’ta açılan fuarın nasıl heyecanla beklendiğini ve deniz hamamlarının nasıl bir şey olduğunu… Hepsini yazarın sürekleyici ve içten anlatımıyla kitapta bulacaksınız. Kitap, Ege’nin İncisi’ne daha önce hiç bakmadığınız bir gözle bakmanızı sağlıyor.

Kitap Adı: Geride Kalan
Yazar: Tekin Özertem
Yayınevi: Delidolu Yayınları
Sayfa sayısı: 340