Ana SayfaKültür & SanatBir ressam, yazar ve bilim insanı: Per Kirkeby aramızdan ayrıldı

Bir ressam, yazar ve bilim insanı: Per Kirkeby aramızdan ayrıldı

-

Danimarka çağdaş sanatının önde gelen isimlerinden, sanatsal yönü fazlasıyla çeşitli ve tutkulu bir insan Per Kirkeby 79 yaşında aramızdan ayrıldı.

Almanya’da Politiken gazetesi Kirkeby’nin 9 Mayıs Çarşamba günü hayata gözlerini yumduğu haberini ailesi de teyit etti.

Per Kirkeby, İskandinavya’daki çağdaş sanatın saygı duyulan en büyük isimlerinden biriydi. Londra Tate Modern, New York Modern Sanat Müzesi ve Paris Pompidou Merkezi’nde sergiler düzenledi.

Manzara betimlemelerinde aydınlık renkler kullanan Kirkeby sıklıkla doğadan esinlenirdi. Grönland ve Kuzey Kutup’ta araştırmalar yapan Kirkeby ayrıca Mayalar’ın kültürünü araştırmak için Orta Amerika’ya kadar gitti.

Yazar, ressam ve bilim insanı

1970’lerin başında Kirkeby Pop-Art’ı bırakıp 1950’lerin informalizm akımına yöneldi; daha sonra bronz plastik ve tuğladan eserler meydana getirdi.

Lohtor von Recklingenhausen, Per Kirkeby’e ait yapı tuğlası heykeli.

1978’de Almanya’nın Karlsruhe Üniversitesi’nde sanat profesörü, 1989’da Frankfurt Städelschule sanat okulunda profesör ünvanı aldı. Talihsiz bir kaza sonucu resim yapmayı bırakan Kirkeby, Pablo Picasso ve El Greco çalışmalarıyla birlikte sanat hakkında birçok eser yazdı.

Constantinople Kuşatması, Per Kirkeby, Londra Tate Modern.

Kaynak: SRF

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol