Okuma süresi: 4 dakika

Günümüzde de dini, sosyolojik kültürel açıdan toplumlar tarafından kült bir konu olarak kabul edilen trans bireylerin dünyada birçok örneği var. İnsanları yargılamadan, herkesi olduğu gibi kabul ederek ve saygı duyarak yaşamak bu konuya sağduyulu yaklaşmak için yeterli. Geçirdikleri ameliyatların ardından verdiği röportajlarda hepsi gerçek kimliklerine kavuştuğunu belirtiyor. Kabuklarını kırıp özlerine ulaştıklarını belirten bu isimler hem fiziksel hem zihinsel anlamda daha mutlu bir yaşam sürecekleri konusunda hem fikirler.

Operasyonun ardından gelen zor, yorucu, herkesin fikrini dillendirdiği yıpratıcı geçen bu süreç onların kendi olma özgürlükleri için aştıkları önemli bir yol. Bu ünlülerden bahsedildiği zaman aklımıza hemen birkaç isim geliyor. Peki, kim bu isimler? Onları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? İşte trans geçiş süreci ile artık kendileri olarak yaşamaya başladıklarını belirten yerli ve yabancı ünlü isimlerden birkaç örnek.

Candy Darling

James Lawrence Slattery ismiyle doğan Amerikalı aktris, en çok Andy Warhol’un Flesh (1968) Women in Revolt (1971) filmleriyle biliniyor. Candy bir defasında, seks gizemlerini yerel bir ayakkabı mağazasından öğrendiğini söylerdi; zamanın büyük bölümünü de şehirde bulunan gay barda geçirirdi. Defalarca ismini değiştiren Darling’in ilk seçtiği isim Hope Slattery olsa da sonraki dönemlerde Hope Dahl, Candy Dahl, Candy Cane isimlerini de kullandı. Arkadaşları çoğu zaman ona “darling” diye hitap ettiği için Candy Darling’i değiştirmemek üzere kullanmaya karar verdi.

Çocukken Hollywood filmlerini izlemeye çok meraklı olan Candy’nin favori aktrisleri ise John Benett ve Kim Novak. Ölmeden önce yazdığı mektupta “ Maalesef hayattan geriye hiçbir arzum kalmadı. Her şeyden çok sıkıldım. Benim için sıkıntıdan öldü diyebilirsiniz. Dayanamadım biliyor musunuz? Bunu her zaman biliyordum. Keşke hepinizle yeniden tanışabilsem.” diye yazmış. Bazı kaynaklar birtakım hormonal sorunlar yüzünden öldüğünü belirtmiş olsa da Candy lösemiye yakalanmış ve ne yazık ki bu hastalıktan kurtulamadı. Candy, 1974 yılında henüz 29 yaşındayken hayatını kaybetti.

Candy DarlingCaitlyn Jenner

Şov dünyasının en popüler ünlülerinden Kim Kardashian’ın üvey babası olarak bilinen eski olimpik sporcu Bruce Jenner, 2015 yılında kadın olmaya karar verdiğini ilan etti. 1976 yılında Montreal Olimpiyat oyunlarında dekatlonda dünya rekoru kırarak şampiyon oldu. Jenner, Vanity Fair dergisine çektirdiği kapak fotoğrafı ve verdiği röportaj ile çok konuşuldu. Röportajında artık kadın olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Caitlyn Jenner, “Bruce hep yalan söylemek zorunda kalıyordu. Kendisine bile. Bu yalanla yaşamak çok zor geliyordu. Caitlyn’le bu yalanlara artık yer yok.” diyerek adeta özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti. Kapak fotoğrafını gören çoğu kişi ilk etapta onu Jessica Lange’a benzetirken Jessica Lange ise benzetilme için “Aaa gerçekten öyle mi? Bu çok güzel.” yorumunda bulundu.

Caitlyn JennerAmanda Lepore

Armand ismi ile dünyaya gelen Lepore, liseyi bitirdikten sonra cinsiyet değiştirdi.“Çocukluğumda ailemin neden bana erkek kıyafetleri giydirdiklerini anlamıyordum. Hatta onların deli olduğunu düşünüyordum. Kendimi kız gibi hissediyordum.” diyen Amerikalı model ve şarkıcı dünyanın en zengin cinsiyet değiştiren ünlüleri arasında. Lepore, Armani, Victoria’s Secret gibi pek çok markaya modellik yapmış ve birçok reklamda da oynamıştır. Transseksüel ve eşcinseller tarafından tapılası bir varlık olarak görülen Lepore, New York gecelerinin her zaman aranılan isimlerinden biri. Ayrıca parti parti dolaşmasından dolayı kendisine “It Girl” lakabı verilmiş. Kendisi adeta bir ikon.

Amanda LeporeChaz Bono

İlk olarak sözcüsü Howard Bragman tarafından Chastity Bono’nun cinsiyetini değiştirip erkek olacağı duyuruldu. Amerikalı şarkıcı Şu an 47 yaşındaki Bono Amerikalı şarkıcı annesi Cher’e lezbiyen olduğunu açıklandığında annesi durumu ilk etapta kabullenmeyerek kızını psikolojik tedavi almaya yönlendirdi fakat bir süre sonra kızının yanında olmaya karar verdi. 2008 yılında operasyonla cinsiyetini ve 2010 yılında da resmi olarak cinsiyetini ve ismini değiştirdi. Chaz Bono’nun hayatı Becoming Chaz (Chaz Olmak) adıyla bir belgesele de konu oldu. Chaz; kendisiyle aynı durumda olan fakat ameliyat olmaya cesaret edemeyen kadınlara bu belgeselle destek olmak istediğini dile getiriyor.

Chaz BonoJenna Talackova

19 yaşındayken ameliyatla cinsiyetini değiştirdiği Miss Universe yarışmasına katılınca ortaya çıkan Talackova birçok tartışmaya neden olmuştu. Organizasyon şirketi yaptığı bir açıklama ile finale kalan Talackova’nın “Kanada’nın yasal cinsiyet tanımlamalarını karşılamadığı” sebebiyle katılamayacağını duyursa da gelen tepkilerin ardından şirket yarışma kurallarında böyle bir madde bulunmadığı için bir süre sonra Talackova’nın yarışmaya katılabileceğini açıkladı.

 

Jenna Talackova looks on at a press confAndreja Pejic

Avustralyalı kadın manken androjen fiziksel özellikleri ile biliniyor. Fiziksel görünümü ile üne kavuşmuş pek çok ünlü markanın erkek ve kadın kıyafetlerini taşıyarak podyumlarda boy gösterdi. “İki cinsiyet arasında sıkıştım. Hayatım kolay değil.” dedi dört yıl önce verdiği bir röportajda. Pejic, 2014 yılında kendi internet sitesinde “Yeniden bakire olarak doğmak bir harika!” cümlesiyle de cinsiyetini değiştirdiğini açıkladı. Aslında 13 yaşından beri cinsiyet değiştirmeyi düşünüyormuş fakat keşfedildikten sonra bir süreliğine ameliyatı ertelemiş. Popülerliğe adım atma sürecini “İlk iki yıl çok süründüm. Moda dünyası beni nereye oturtacağını bilemedi. Kadın desen kadın değil, erkek desen erkek değil.”diyerek özetleyen Pejic, People dergisi röportajında “Hayatım boyunca kız olmayı istedim, en sonunda da oldum” diyerek isteğine kavuştuğunu ifade etti.

Andreja PejicBülent Ersoy

Bu listede “bahsetmesek olmaz” diyeceğimiz ünlülerden kendisi. Gerçek ismi Bülent Erkoç. 1981 yılında Londra’da geçirdiği operasyon ile cinsiyetini değiştiren Bülent Ersoy her zaman giyimiyle, söylemleriyle tüm dikkatleri üzerine toplayan ve icra ettiği müzikle kendisinden söz ettiren bir isimdir.

bulent ersoyRüzgar Erkoçlar

Geçtiğimiz yıllarda adından en çok söz ettiren isimlerinden biri olabilir kendisi. Neredeyse herkes onu “Emret Komutanım” dizisiyle onu tanıyordu. 2013 yılında cinsiyet değiştirdiği ortaya çıkan Erkoçlar, Ayşe Arman’a verdiği röportaj ile dikkatleri oldukça üzerine çekmişti. Kariyerine reklam oyunculuğu daha sonra rol aldığı projelerde de başarılı bir oyunculuk sergiledi. İki yıl hormon tedavisi gördükten sonra cinsiyetini değiştirdi ve gün geçtikçe değişen görünümüyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Ruzgar Erkoclar