Okuma süresi: 2 dakika

Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde başlatılan Kola pro Afriku (Bisikletler Afrika’ya) projesi ile birlikte, Afrika ülkelerine bisiklet gönderme hareketi başlatıldı. Bu proje ile birlikte, binlerce çocuk okula yürüyerek gitme derdinden kurtulacak. Aynı zamanda, Milli Park görevlileri de bisikletlerle gezerek fillerin yasa dışı avlanılmalarını takip edebilecek.

Afrika’da fillerin fildişi için avlanmaları, fil popülasyonları için bir tehdit. Bunu önlemek amacıyla başlatılan proje kapsamında, Çek Cumhuriyeti’nden insanlar eski bisikletlerini Kamerun’a göndermeye başladılar. İlk 200 bisiklet Kamerun’a vardı bile. Daha öncesinde projenin başka bir kanadı için Çekler, Afrika’ya 15 bin bisiklet göndermişti. Eskiden gönderilen o bisikletleri Gambiya gibi ülkelerin kırsal kesimlerinde, çocuklar okula ulaşmak için kullanıyor.

Afrika için Bisiklet projesinin fikir babalarından Roman Posolda ile Çek radyo programcısı Ian Willoughby’nin sohbetini sizlere aktarıyoruz: 

Roman Posolda
Roman Posolda

Roman Posolda: İnsanlar bisiklet bağışı imkanını duymaya başladıklarında, hemen arayıp “Nereye getirebiliriz?” diye sormaya başladı. Bazı insanlar da “Bizde bisikletleri koyacak yer var” demek için bize ulaştı. Çek Cumhuriyeti’nde, kabaca 120 tane toplama noktamız vardı, bu sebeple insanların bağış yapması çok da zor olmadı.

Ian Willoughby: Bisikletlerin onarımını da, eski mahkumlar ve hala hapishanede olanlar yaptı değil mi?

R. P.: Evet, öyle. Bir de bunlara ek olarak evsiz insanlar. Projenin bu kısmını çok seviyoruz, aydınlık bir öz katıyor projeye. Evsizler ve mahkumlar toplum tarafından kabul görmekte zorlanıyorlar. Bu projeye katılımda bulunarak, toplumla tekrardan bağ kurma hissini yaşıyorlar.

I. W.: Bize projenin fillerin yasa dışı avlanması ile ilgili kısmından da biraz bahsedebilir misiniz?

R. P.: Ostrava yakınlarında Arthur Sniegon isimli Çek bir adam vardı ve “Filleri Kurtaralım” (Save the Elephants) projesini o başlattı. Bisikletiyle kabaca 5 bin kilometre katederek Çad’dan Kamerun’a seyahat etti ve dişleri için öldürülmüş yüzlerce filin bulunduğu yerler gördü. Bana “Bak, eğer birkaç bisikletimiz daha olsaydı, onları yerel insanlara verirdik ve onlar da milli parklarda gezip filleri yasa dışı avlanmaktan koruyabilirlerdi” dedi. İki yıl önce bu projeyi başlattık ve ilk etapta beş tane bisiklet gönderdik, ve dün yenilerini gönderebilmek için de fırsatımız oldu. Bu projenin çok iyi olduğuna inanıyoruz, gerçekten de iyi bir fikirdi.

I. W.: Afrika’daki binlerce okula bisiklet yolladınız. Bu hareketiniz nasıl karşılandı? Bisiklete kavuşan çocuklarla konuşma imkanınız oldu mu hiç?

R. P.: Evet, bisiklete kavuşmuş çocuklarla konuşmak projenin en güzel yanlarından biriydi. Yılda en az iki kez Gambiya’ya gidiyoruz ve elbette ki çocuklarla da görüşüyoruz. Okul müdürleriyle de görüşüyoruz; çünkü ailelere veya çocuklara değil, okullara bağışta bulunuyoruz. Bisikletlerin sahibi okullar oluyor ve en uzak yerlerde yaşayan çocuklar, bisikletleri kiralıyor. Böylece çocuklar okula yürüyerek değil, bisikletle gidebilme imkanını buluyorlar. Daha öncesinde okula gelmek için yorgunluktan ölmek zorunda kalan küçücük çocukların yüzlerinde o mutluluğu görmek gerçekten paha biçilemez bir his.

Kola pro Afriku projesinin internet sitesiwww.kolaproafriku.cz/en

Yazarın Notu: Belki benzer bir projeyi biz de ülkemizde başlatabiliriz. Eski bisikletlerimizi, maddi imkanı kısıtlı olan çocuklara ulaşması için okullara gönderip, çocukların yüzünü güldürebiliriz.

Kaynak: Radio.cz