Okuma süresi: 2 dakika

Ayetullah Hamaney, Batının, kadınları bir “zevk objesi” haline getirdiğini ifade etti.

İran’ın dini lideri, cinsiyet eşitliğinin, kadınların toplumdaki rolünü köreltmeyi amaçlayan “siyonist bir oyun” olduğunu söyledi. Ayetullah Ali Hamaney, dini konuşmacılarla yaptığı bir toplantıda, İranlıların feminist fikirlere direnmesi ve bunun yerine Hz. Muhammed’in kızı Fatima’yı örnek almaları gerektiğini söyledi. Şii Müslüman liderin resmi internet sitesindeki bir çeviriye göre, “Batı dünyasında kadınları bir meta ve bir zevk objesi haline getirmek, büyük olasılıkla toplumu yok etmeyi amaçlayan siyonist komplolar arasındadır” dedi.

Günümüzde, Batılı düşünürler ve cinsiyet eşitliği gibi konuları savunanlar, neden oldukları yozlaşmadan dolayı pişmanlar.” Hamaney, erkekler ve kadınların “manevi konumların üstünlüğü, liderlik gücü ve insanlığa yön verebilme kabiliyeti” bakımından eşit olduğunu belirttiği halde kadınlar için bazı görevlerin, ev hanımlığı ve annelik gibi kadınların başlıca rollerini “çökertip aşağıladığını” iddia etti. Hükümet tarafından kontrol edilen Mehr haber ajansının bir raporunda, Dini Lider “İran’da benzer [cinsiyet eşitliği] konuları gündeme getirenlerin görüşlerinin, Batı’nın yanlış fikrine dayanmadığını umut ettiğini” ifade etti. İranlı kadınlar, devletin dayattığı kıyafet yönetmelikleri, yüksek öğrenim kurumlarındaki engeller, kendilerine uygun iş ve spor faaliyetleri ve hareket özgürlüklerinin, ülkeden ayrılmak için eşlerinin imzasını gerektiren kontroller altında olması dahil, kişisel ve sosyal yaşamlarında ağır şekilde kısıtlanmaktadırlar. Çoğu, başörtüsü zorunluluğu ile mücadele eden “My Stealthy Freedom” – Benim Gizli Özgürlüğüm – gibi kampanyaları desteklemiş, ancak “ahlak” yasalarını çiğnediği tespit edilen kadınlar, tutuklanarak halktan özür dilemeye zorlanmıştır. Bunların arasında, Hamaney’in, “kadınların, halka açık alanlarda bisiklet sürmesini yasaklamak” için yayınladığı bir fetvanın ihlal edilmesinden dolayı gözaltına alınan kadınların yanı sıra, Instagram’da başörtüsüz “edepsiz” fotoğraflar paylaştıkları için “erkeklerin ilgisini çeker ve kadınların iffetine aykırıdır” iddiası ile tutuklananlar da vardır.

İran dini liderleri, cinsiyet eşitliğinin, sıklıkla Batı ya da İsrail’deki düşman “Siyonistler” tarafından kurulan komplonun bir parçası olduğunu kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Bu ayın (mart, 2017) başlarında, Hamaney, “düşman tarafından gerçekleştirilen kültürel saldırıların askeri saldırılardan daha tehlikeli” olduğu hakkında uyarıda bulunan ve insan hakları grupları ile düşünce kuruluşlarını şiddetle eleştiren bir konuşma yayınladı. İranlıların “kültürel zenginliklerini” kullanarak direnmelerini istemekle birlikte, kutsal savaşın tekrarlanması çağrısında bulundu ve şunları ekledi: “Kültürel zenginlik nedir? Örneğin, cihad için istek ve inanç, kültürel zenginliğin bir örneğidir.”

Dini Lider, son zamanlarda İran’a saygısızlık ve kitlesel protestolar çağrısı yapmakla suçladığı ABD Başkanı Donald Trump ile aleni olarak bir anlaşmazlığa düştü. Trump, kendisinden önceki başkan tarafından isabet alınan, önemli bir konu olan nükleer anlaşmayı devamlı olarak eleştirip ülkeyi “terörde 1 numara” olarak nitelendirdikten sonra, balistik bir füze denemesi lansmanını takiben bir dizi Twitter yazısını takip ederek Tahran’da öfkeye yol açtı. İranlı liderler, uluslararası endişeye yol açan lansmanın, 2015 yılında dünya güçleri ile nükleer kapasiteleri sınırlandırma anlaşması koşullarını ihlal etmediğini iddia etti.

Kaynak: Independent