Uzun yıllar boyunca normal ölçülerde seramik ürünler veren Amerikalı sanatçı Jon Almeda‘nın bakış açısı, birgün kitapçıda gördüğü “Minyatür Seramikler Yaratmak” adlı kitabın ardından büyük ölçüde değişir ve çalışmalarını tamamen zıt bir spektrumda yapmaya karar verir.

“Size does matter” mottosu ile inanılmaz derecede küçük çömleklere imzasını atan sanatçımız, kendisinin bir parça uçlarda olduğunu da kabul ediyor. Uzun yıllar boyunca normal ölçülerde ürünler veren Almeda’nın yeni gözdeleri 2,5 cm’lik seramikleri.

Minimal ölçülerde çalışmak onun, işine daha iyi kanalize olmasını sağlayan bir tür meditasyona dönüşmüş durumda. Ne kadar minik olurlarsa olsunlar ortaya çıkan ürünler ise büyük versiyonları ile birebir aynı formda. Durumu daha iyi kavramamızı isteyen Almeda, ürünlerini genelde bir madeni para ya da kibrit kutusunun içinde fotoğraflayıp eserlerini internet sitesi üzerinde takipçilerine sunuyor.

Sanatçımızın bu konudaki en büyük yardımcısı ise curio wheel denilen 1 scale’lik seramikler için gerekli duyarlılığa sahip olan Alman motorlu çarkı. Bu harika çömlek çarkı ile minicik vazolar, kaseler, demlikler hatta fincanlar büyük bir titizlikle yapılabiliyor.

Daha fazla görsel için: instagram/almedapottery 

Jon Almeda 1

Jon Almeda 2

Jon Almeda 3

Jon Almeda 4

Jon Almeda 5

Jon Almeda 6

Jon Almeda 7

Jon Almeda 8

Jon Almeda 9

Jon Almeda 10

Jon Almeda 11

Jon Almeda 12

Jon Almeda 13

Jon Almeda 14

Jon Almeda 15

Jon Almeda 16

Jon Almeda 17 minik seramik
Kaynak: This is Colossal, Art Fido