Okuma süresi: 2 dakika

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, tartışmalı bir karar vererek ülkenin yeni Tarım Bakanlığı görevine, “Testere Kraliçesi” olarak bilinen tarım savunucusu Katia Abreu’yu atadı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Katia Abreu‘yu Tarım Bakanı olarak atayarak çevrecilerin büyük tepkisini çekti. Katia Abreu, ülkesinde orman karşıtı olarak biliniyor.

Sevilmeyen çoğunluk tarafından testere kraliçesi olarak lakaplanan Abreu, Rousseff’i yeniden seçim zaferinde destekleyenlerden birisi olduğu için, siyasi müttefikleri ödüllendiren bir kabinede yer aldığı iddia ediliyor.

Brezilya’nın orman koruyuculuğuna düşman bir hükümet düşünüldüğü zaman halkın aklına ilk gelen isim “tarımcı” lobiden Katia Abreu oluyor.

Abreu, kongredeki tartışmalarda ve şahsi yazılarında; Amazon üzerinden geçirilen bir yolu, kabileler üzerinde daha fazla yetkiyi, çok-kültürlülükten tek kültürlüğe geçişi ve gerekirse ekilebilecek genetiği değiştirilmiş terminatör tohum konularını desteklediğini belirtiyor.

Yıl içerisinde The Guardian gazetesi ile olan röportajında Abreu; Brezilya’yı dünyanın en büyük tarım üreticisi yapma hedefine ulaştırmak istediğini söyledi. Ayrıca eski İngiltere Başbakanı “Demir Leydi” lakaplı Margaret Tatcher’in izinden gittiğini ve bir gün kendisinin de başbakan olmak istediğini belirtti. Abreu, sürdürülebilir kalkınma savunucusu olduğunu ve Brezilya’nın ormancılıktan daha çok tarım üretiminde ve verimliliğinde ABD’yi sollayabileceklerini iddaa etti. Fakat yaptığı bu açıklama, birçok çevreci örgütü ayağa kaldırdı.

Greenpeace, “Brezilya’nın Tarım Bakanlığı’na ‘Bayan Ormansızlaşma’ atandı” adlı başlığı yayımlayıp, Abreu’nun Brezilya için endişe verici olduğunu ve alarma geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Katia Abreu’yu seçerek Brezilya’nın önümüzdeki yıllarda sergileyeceği politikayı da belirlemiş oldu. Rousseff’in orman imhası ve yerli halkın haklarının kısıtlanması taraftarı olduğu herkesçe biliniyor.

İklim değişikliğine inanmayan biri olarak bilinen Aldo Rebelo’nun yakın zaman içerisinde Bilim ve Teknoloji Bakanlığı görevine atanacak olması çevreci örgütleri ve yerel halkı endişeye düşürüyor. Birkaç yıl önce attığı tweet’te Belo Monte Hidroelektrik Santrali’ni desteklediğini belirten Rebelo, küresel ısınma iddialarına karşı, “Merhaba Sao Paulo, buralar soğuk değil mi? Küresel ısınma savunucuları şu anda neredeler? Mağazalarda son kalan ısıtıcıyı satın alıyorlar… Elektrik! Yaşasın Belo Monte!” diyerek alaycı bir tavır sergilemişti.

Önceki yıllarda Spor Bakanı olarak görev yapan Aldo Rebelo, 2014 Dünya Kupası’nın hazırlıklarının kötü yapılması yüzünden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: The Guardian
Başlık Görseli: Diariodocentrodomundo