Okuma süresi: 2 dakika

Kirli bir çevrede yaşamayı kim ister ki? 9 Mayıs Cumartesi günü Ankara Gölbaşı’nda temizlik var!

Let’s do it!” küresel bir çevre hareketi. Dört yıldır her Mayıs ayında ortaya çıkıp ortalığı temizleyen bu temizlik hareketi, eşzamanlı olarak tüm dünyada baş gösteriyor. Bu hafta sonu yapılacak temizliğin Ankara ayağında Gölbaşı var!

Türkiye’nin her yanından binlerce insan 9 Mayıs’ta hep birlikte bahar temizliği yapacak. Bundan 4 sene önce 4 gönüllünün Estonya’da başlattığı temizlik hareketine başlangıçta 50 bin kişi katılmış. Ormanların, parkların, yol kenarlarının; toplamda 10 bin ton çöpün, 5 saatte temizlenebildiğini de gösteren video ve fotoğraflar 111 ülkeye yayılmış. Şimdi yüz binlerce insan her sene Mayıs ayının ilk haftasında hep birlikte temizlik yapmak için buluşuyor. Bu aslında, “dünyayı ben mi kurtaracağım” kaçışının da sonunu getiren bir gerçek. Yere attığımız bir ufak çöp ile yerden alıp olması gereken yere attığımız çöp; tek başımıza bile dünya üzerinde fark edilebilir bir etki yaratabileceğimizin göstergesi.

Let's do it türkiye 2
(Görsel Kaynağı: Let’s do it Türkiye)

Let’s do it, Türkiye’deki ilk sivil çevre hareketi. 2011 yılında başlayan faaliyetler, Türkiye’nin her yanında gün geçtikçe katılımın arttığı bir harekete ilerliyor. Bu sevindirici olmakla birlikte, öncesinde kimsenin bunu düşünmemiş olması üzücü. Belki birileri düşünmüş, bir şeyler yapmış olabilir; fakat ülkemizde pek çok duyarlı hareket duyulamadan yok oluyor.

Hareketin sonuçları oldukça iç açıcı;

  • 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Türkiye genelinden 14 farklı şehirde 7982 gönüllü katıldı ve 30 ton atık toplandı.
  • 10 Mayıs 2014 Günü üçüncü kez gerçekleştirilen Let’s Do It, Türkiye’ye 4 bin 552 kişi katıldı. Aynı sırada Let’s Do It, Akdeniz 2165 kişiyle 10 kıyı şehrini temizledi. Yeşil alanlardan 62 ton atık kaldırıldı.

Let's do it türkiye kocaeli

Hareketin öncülerinden ve aynı zamanda teknoloji girişimcisi olan Rainer Nolvak hareketin internet sitesinde şöyle diyor: “Bu sadece doğaseverlerle ilgili bir şey değil. Bu herkesin gerçeklerin farkına varması ve çöplerin, dünyanın en hor görülmüş kaynağı olduğunun anlaşılmasının projesidir. Eylemlerimizde son derece basit ve pratik bir “Haydi Yapalım!” felsefesi uyguluyoruz. Kimseyi suçlamayın, sadece nasıl durumu düzeltebileceğimizi araştırın ve herkesi davet edin!

Etkinlikler; Ankara, Yalova, Çorum, İstanbul, Bartın, Amasya, Burdur, Ordu, Kocaeli, Belgrad Ormanı gibi pek çok yerde hayat bulacak. Siz de bulunduğunuz kenti temiz görmek istiyorsanız, bu güzel insanlara katılabilirsiniz.

İnternet siteleri: letsdoitturkiye.org.tr
İletişim: [email protected]
Facebook: facebook.com/Letsdoitturkiye
Twitter: twitter.com/letsdoitturkiye

Geçen sene nasıldı?

Cumartesi günü Ankara/Gölbaşı programı:

10.00: Güvenpark hareket noktasında buluşma ve Gölbaşı’na hareket
10.45- 11.30: Mehmet Akif ERSOY Kültür Ve Kongre Merkezi’nde açılış konuşması ve seminer
11.30-12.00: Takımların oluşturulması ve malzemelerin dağıtımı
12.00-14.00: Etkinlik alanına dağıtım ve temizlik
14.00-14.30: Yemek arası
14.30-16.30: Çöp adam etkinliği
16.30-17.00: Eğlence/ Folklor gösterisi ve yarışmalar
17.00: Otobüslerin gönüllüleri buluşma noktasına bırakması

Kaynak: Lets do it!, Zaman