Okuma süresi: 2 dakika

Moskova, Rusya kökenli bir fotoğrafçı olan Katerina Plotnikova, rüya kadar güzel fotoğraflarında yılanlar, kurtlar ve devasal ayılar da dâhil olmak üzere bütün hayvanlarla yakın temas halinde görülen modeller kullanıyor.

Tuhaf olan şu ki, Plotnikova fotoşoplu dijital uyarlamalar yapmak yerine ne yazık ki gerçek hayvanlarla birlikte çalışıyor. Bunlar farklı yerlerden bulunmuş eğitimli (!) hayvanlar. Bazıları tamamen güvenilir; bazılarının yanında ise her şeyi sakinlikle yapmalarını sağlayan eğitmenleri (!) var. Hatta ayılardan biri yaklaşık 20 yıldır filmlerde yer alıyor.

*Sonucu nasıl olursa olsun her hayvanın doğasından koparılıp, sözde eğitilmesi ve iyi niyet (!) altında da olsa kullanılması sömürüdür. Hayvan sömürüsünün iyi niyeti olmaz. Onların doğal hayatına müdahale ettiğimiz her davranışla, sonucu iyi olsa dahi, hayvan sömürüsüne ortaklık etmiş oluruz. 

İşte Plotnikova’dan bazı fotoğraflar:

gerçek hayvanlar 1gerçek hayvanlar 2gerçek hayvanlar 4gerçek hayvanlar 6gerçek hayvanlar 7gerçek hayvanlar 8gerçek hayvanlar 9gerçek hayvanlar 10gerçek hayvanlar 11gerçek hayvanlar 12gerçek hayvanlar 13gerçek hayvanlar 14gerçek hayvanlar kare

Kaynak: PetaPixel