Okuma süresi: 2 dakika

GCSE*’de İspanyol sınavına ne zaman girdiğini hatırlıyor musun?

Beş yıl sonra nasıl hala sadece “me gustariavisitar el biblioteca” ve “en la fin de semana, voy al cine”i bildiğini ve hala yüksek not aldığını hatırlıyor musun?

Üzücü gerçek şu ki hiç kimse okulda gerçekten herhangi bir dili öğrenemez. Ve daha üzücüsü ise Fransızca, İspanyolca ve İtalyancanın temelini öğrenmek sadece 24 hafta sürüyor.

The Foreign Service Institute, İngilizce konuşan bir kişinin “konuşma ve okuma uzmanlığına” ulaşmasının ne kadar sürdüğünü temel alarak dil zorluğunu sıralayan bir harita yayınladı.

Kategori 0: İngilizce konuşanlar
Kategori 1: ~24 hafta
Kategori 2: ~30 hafta
Kategori 3: ~36 hafta
Kategori 4: ~44 hafta
Kategori 5: (daha zor)
Kategori 6: ~88 hafta

Güney Afrika dili, Danca, Flemenkçe, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Romence ve (şaşırtıcı bir şekilde) İsveççe gibi dillerde ustalaşmak 575-600 saat alıyor.

Öğrenmesi en zor batı Avrupa dili? Almanca. O da yaklaşık 750 saat sürüyor. Almanca, Avrupa dilleri arasında II. kategoride olan tek dil (yaklaşık 30 hafta) Diğer Avrupa dillerini öğrenmek daha az zaman alıyor.

Slovence, Lehçe, Letonca, Macarca gibi Doğu Avrupa dilleri, uzmanlaşması yaklaşık 1100 saat süren dünyadaki en zor dillerden birkaçıdır.

İngilizce konuşanlar için uzmanlaşması en zor diller öğrenmesi yaklaşık 88 hafta ve 2220 saat süre, Kanton lehçesi, Çin’in standart resmi ve edebi dili olan Mandarin, Arapça ve Korecedir.

GSCE*: The General Certificate of Secondary Education (GCSE) 14- 16 yaşları arasındaki öğrencilerin katıldığı İngiltere eğitim sisteminde sunulan bir kualifikasyondur. Orta öğretim seviyesindedir ve 11 – 16 yaşları arasında alınır.

Kaynak: Metro UK