Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen mobil uygulama yepyeni bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun her fırsatta altı çiziliyor. Türkiye’deki depremleri izleyen ve gerek deprem izleme gerekse de erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi.

Deprem Bilgi Sistemi adı ile tüm Android telefon ve tabletler, iPhone ve iPad’lere yüklenebilen bu uygulamanın amacı, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamak. Aynı zamanda kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremleri de harita üzerinde görüntülemesine imkân vermek.

Uygulama aynı zamanda bir deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne iletme imkânı sunuyor. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün oluyor.

Bu uygulama, Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde deprem üzerine master yapan deneyimli gazeteci Cenk Tarhan’ın master tezi için hazırladığı proje. Tarhan, “Benzer birçok deprem uygulaması var ancak onların bilimsel değeri ve bir faydası yok. Bu programın önemi, Rasathanedeki sismograflara ve ana bilgisayara bağlı olarak çalışıyor olması. Ona göre, küçük ve orta büyüklükteki depremlerde toplanan bilgiler ileride büyük bir deprem olduğunda hasar raporlarını çıkartmak ve kurtarma ekiplerini vs. doğru yönlendirmek için kullanılacak. Bu yüzden sosyal sorumluluk açısından çok büyük önem taşıyor. Biliyorsunuz büyük depremlerde acil müdahale ekiplerinin doğru şekilde yönlendirilmeleri can kaybının azaltılması açısından çok önemli” diyor.

Uygulama şu anda tüm Android ve IOS işletim sistemi kullanan cihazlarda kullanılabiliyor. Uygulamayı aşağıdaki linkleri kullanarak yükleyebilirsiniz.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=dbs.uygulama&hl=en_US

IOS: https://apps.apple.com/tr/app/deprem-bilgi-sistemi-3-0/id1458673806?l=tr