Okuma süresi: 2 dakika

Son dönemde gündemimiz, iç karartıcı ve umudumuzu yitirmemize sebep olan olaylarla doluyken; cehaletin ve onun doğurduğu kötülüklerin her birinin, içimizden iyi bir şeyler alıp götürdüğü bu hastalıklı zamanların, en etkili ve bu sebepten en çok korkulan ilacı sanat…

Düşünmeye, sorgulamaya, hissetmeye ve yalnız olmadığını anlamaya ihtiyacı var her insanın. Ve bir kez bunları deneyimlemeye başlayan kişinin hayatında hiçbir şey eskisi gibi olamaz diyerek bir sergi haberi verelim…

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Contemporary İstanbul, 3-6 Kasım tarihleri arasında…
Farklı ülkelerden sanatçıların çağdaş sanat örneklerinin de görülebileceği sergi, Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında Pazar gününe kadar ziyaret edilebilir.
Geçen yıla oranla hem ziyaretçi, hem de yabancı sanatçı sayısında gözle görülür bir azalma olan sergide dikkatimizi çeken bir başka şey ise bazı sanatçıların geçen yıl ki işleriyle katılmış olmaları.

Bununla birlikte bu yıl Contemporary İstanbul, medyada tatsız bir haberle de yer buldu. Sanatçı Ali Elmacı’nın heykelinden rahatsız olan bir grubun, sergiye gelerek huzursuzluk çıkardığı, sanatçının işini kaldırdığı ve ardından fuar yetkililerinin heykeli tekrar yerine koydurduğuyla ilgili. Dün standı ziyaret ettiğimizde heykel kaldırılmıştı, yapılan açıklama da sanatçının kriz oluşmaması için işini kendisinin geri çektiğiydi.

Bir gün halkın sanattan, sanatçının da halktan korkmadığı günlerin gelmesi dileğiyle…

Hande Şekerci
Hande Şekerci
Mike Dargas
Mike Dargas
Mustafa Karyağdı
Mustafa Karyağdı
Sinan Demirtaş
Sinan Demirtaş
Tarkan Güveli
Tarkan Güveli

Başlık Görseli: Carole Feuerman