Okuma süresi: < 1 dakika

Van Gölü, devlet yetkililerin gözleri önünde yıllardır kirletiliyordu. Şimdi ise hukuka aykırı olmasına rağmen göl dolduruluyor. Kıyı kanununu hiçe sayan devlet gölde ve çevrede yaşayan yüzlerce canlıyı da görmezden geliyor. Devletin Van Gölü’nün benzersiz eko sisteminin bozulmadan korunmasını sağlaması gerekir; fakat devlet doğayı korumak yerine bir kez daha elleriyle doğa tahribine sebep oluyor. “Köprülü Kavşak adı altında yapılan bu doğa tahribatına mahkemenin “ret” kararına rağmen devam edilmesi devlet yetkililerinin doğamıza verdiği önemi de ne yazık ki gözler önüne seriyor! 

23 Ekim 2011 günü Türkiye saati ile 13.41’de Van’da meydana gelen ve 25 saniye süren deprem, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu’da meydana gelen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçmiş ve yaşanan bu acı deprem sebebiyle toplam 2262 bina yıkılmıştı. Bunlardan biri de Karayolları hizmet binası ile lojmanlarıydı. Yeni yapılacak hizmet binası ve lojmanları için gözünü Van Gölü manzaralı Edremit ilçesine diken Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Van Gölü kıyısından geçen Van-Gevaş arasındaki anayola bağlantı sağlamak üzere köprülü kavşak yapımına başladı.

Bölgedeki konut sahipleri çalışmaların durdurulması için Van 3. İdare Mahkemesi‘ne dava açtı ve dava Ağustos 2015’de sonuçlandı. Van 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin oy birliği ile aldığı kararda; dava konusu projenin mevzuat hükümlerine uygun hazırlanmadığı ve mülkiyet hakkının özünü doğrudan etkileyeceği belirtilse de Karayolları hukuku hiçe sayıp keyfi davranarak mahkemenin ret kararına rağmen yol çalışmasına devam etti ve göl 53 metre dolduruldu! Gölde yaşayan yüzlerce canlının zarar görecek olmasının yanı sıra göl için arıtma görevi yapan sazlıklar da dolum çalışması yüzünden yok edildi.

Edremit’te yaşayan bölge halkı da personellerin kullandığı ve birçok insanın işinin bile düşmediği bir kurumun kendisine köprülü kavşak yapmak istemesine anlam veremediğini ifade ederek söz konusu uygulamanın doğru olmadığını ifade etti.

Öte yandan Mimarlar Odası, Edremit Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi ve birçok bilirkişi de söz konusu uygulamanın doğru olmadığı yönünde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Sanal Basın