Sanatçı Mike Berg’in 40 yılı aşan sanat hayatının son döneminde ürettiği eserler, 02.03.-02.04.2018 tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle ‘Bunun Anlamsızlığı Nedir?’ sergisi ile buluşuyor. Amerikalı sanatçının soyut kompozisyonları guaj desenler, metal heykeller ve kilimler üzerinden yerini buluyor.

“Bunun Anlamsızlığı Nedir?” sergisinde üretimlerinin izleyicide yarattığı bilinmezlik hissini soyut bir geometri üzerinden anlatan Berg, tasarım, ritim renk ve yüzeyin somut gerçekliğini gözler önüne sererken, üretimlerinin yoruma açık kısımlarının muğlaklığına dikkat çeker. Philip Roth’un bir romanında geçen “Sizi bir şeye yönlendiren gözler, onunla ilgili hiçbir şey söylemeyerek daha açık bir şey söyleyemez.” sözü sanatçının sanatsal tavrını ortaya koyar.

Berg’in geometriyi farklı araçlarla yeniden yorumlayışı çizgilerin katman kazanarak mimari formlara referanslar vermesine aracı olurken, kimi zaman da kağıt üzerinde beliren bir fırça darbesi metal bir heykele dönüşür ve sanatçının jestle soyutlama yöntemini bir tavır olarak karşımıza çıkartır. Limitli seriler halinde üretim yapan Berg, eserlerini farklı materyal ve tekniklerle üretirken kendi minimal çizgisini korur  ve eserin son halinden çok sürece önem verir. Çoğunlukla kontrast iki olguyu soyut form ve geometri üzerinden betimleyen sanatçı, doğu ve batı, eski ve yeni, sanat tarihi ve modern sanatı bir araya getiren dokunuşlar yapar.

Soyut geometrisi, kullandığı minimal çizgi ve renkleriyle, Türk kültürünün önemli bir mirası olan dokuma kilimleri bir araya getireceği “Bunun Anlamsızlığı Nedir?” sergisinde aynı zamanda sanatçının desenleri ve metal heykelleri de izlenebilecek. Tesadüf ile tekrarı estetik biçime aktaran, Mike Berg’in soyut geometriyi farklı medyumlar ve materyaller üzerinden izleyiciyle buluşturacağı sergi 02.03. – 02.04.2018 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da izlenebilir.

Daha fazla bilgi için;

Galeri Siyah Beyaz

Kavaklıdere sokak 3/1-2 Şili Meydanı Ankara
t. 0312 467 7234
www.galerisiyahbeyaz.com