Okuma süresi: 2 dakika

Daha iyi bir gelecek için neler yapabileceğinize ve nasıl harekete geçebileceğinize dair kafa yoruyorsanız ilaç gibi gelecek bir film festivali sizi bekliyor.

Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), her sene yüzlerce film arasından seçilen, bütüncül bakış ve yaratıcı çözümler içeren, izleyicisini harekete geçmeye davet eden ve kalbe hitap eden 30 belgeselle 19 Kasım’da İstanbul’da, diğer tüm illerde 20-22 Kasım tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor.

SYFF belgesellerini izlerken ilham verici hikâyelere tanıklık etmekle kalmıyor, sorunun aciz bir parçası olmaktan öteye geçip çözümün bir parçası olabileceğinizi hatırlıyorsunuz. Tehlike çanlarının çoktandır çalmaya başladığı ulaşım, iklim, enerji, moda, tarım vebenzeri konularda karşılaştığımız sorunların aslında birer semptom olduğunu, hepsinin kökenindeki gerçek sorunların neler olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Sürdürülebilir bir dünyada, sürdürülebilir bir yaşam için oluşturulabilecek çözümlerin bireysel adımlarla nasıl mümkün olduğunu izlerken umut doluyor, kendinizi harekete geçmek ve somut adımlar atmak için aklınızda bir sürü fikir uçuşurken buluyorsunuz.

SYFFposteristanbul.inddFestival belgesel gösterimleriyle sınırlı kalmayıp gösterim sonrası sahne alan konuşmacılar, müzik ve performans gruplarıyla programını daha da keyifli ve etkileşime açık kılıyor.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı SYFF bu yıl da Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin “Siz de Yapabilirsiniz” çağrısına kulak veren yerel ekiplerle işbirliği yaparak 20 il/ilçede, 23 salonda eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Sürdürülebilir bir yaşamın ancak çeşitlilikle mümkün olacağı bilinciyle toplumun her kesiminden katılımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen festival; çiftçileri, iş sahiplerini, şirket çalışanlarını, öğrencileri ve öğretmenleri, çocuğunun gelecekte yaşayacağı dünyadan endişeli ebeveynleri, akademisyenleri ve aktivistleri bu belgeselleri birlikte izlemeye davet ediyor.

Festivalin gerçekleşeceği il ve ilçeler: Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır (İzmir), Bodrum (Muğla), Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, Fethiye (Muğla), Giresun, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Trabzon ve Urla (İzmir).