Ana SayfaEkolojiKentleşmeBüyükçekmece halkı Albatros Parkı'nı korumak için Büyükçekmece Belediyesi'ne karşı direnişte!

Büyükçekmece halkı Albatros Parkı’nı korumak için Büyükçekmece Belediyesi’ne karşı direnişte!

-

Büyükçekmece halkı parkına sahip çıkmak için Albatros Parkı’nda bir gecelik nöbet tuttu. Büyükçekmecelileri direnmeye, belediyenin alanı kendi mülkü ilan ederek otel ihalesi açması ve iki senedir süren bir inatla otel yapmaya çalışması yöneltti.

Tüm direnişlerin sebebi iktidarların baskı ve büyük rahatlıkla sadece kendi çevrelerine kullandığı inisiyatiflerdir. İki yıldır süren bir başka direniş de İstabul Büyükçekmece’de karşımıza çıkıyor. CHP’nin yönetimindeki Büyükçekmece Belediyesi iki sene önce deyim yerindeyse mavi ile yeşilin birleştiği bir alan olan Albatros Parkı’nı kendi mülkü ilan ederek otel yapılmak üzere ihale açmıştı. İki yıldır halk ile belediye arasında süren gerginliğin başında ranta karşı durmak için halk tarafından Diren Büyükçekmece ekibi oluşturuldu.

Albatros Parkı 3

Diren Büyükçekmece alanın güvenlikten temizliğe kadar tüm sorumluluğunu aldı ve parkta direniş çadırları kuruldu. “Her yer Albatros, her yer direniş” sloganı ile parka giriş yapan halka CHP’nin İstanbul Milletvekili Ali Şeker de katıldı. Üstelik Şeker, mensubu ve vekili olduğu partiye karşı yapılan eylemde sabaha kadar halka destek oldu. 

İstanbul’da kalan sayılı yeşillik ve tatil aanlarından olan bölge aynı zamanda halk tarafından deprem hâlinde toplanma alanı olarak kullanılıyor. Halk parkın yıkılıp yerine otel yapılmasına kesinlikle karşı. Ancak son iki haftada iş makinalarının birkaç defa ağaçların sökülmesi belediyenin halkla pek ilgisi olmadığını gösteriyor. Halk, belediyenin Albatros’taki alanı mıcırla kaplayarak otopark şeklinde kullandığını belirtiyor. Büyükçekmece sahili boyunca ranta açılmamış, dolgu olmayan tek yeşil alan Albatros Parkı’nda horonlarla başlayan etkinlikte konuşmalar yapıldı, yerel gruplar şarkılar söyledi.

Albatros Parkı 2

Parkın etrafını çeviren dikenli teller üzerinde asılı “Bu arsa Büyükçekmece Belediyesi’nin mülküdür” yazılı pankart ise direnişteki halkı ıslanmaktan koruyan bir brandaya dönüştürüldü. 

Albatros Parkı 4

Kaynak: Çağdaş Ses, Kuzey Ormanları Savunması

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol