Dedetepe Ekolojik Çiftliği sonbahar dönemi ile birlikte ara vermeden birbirinden güzel etkinliklerine devam ediyor. 9-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Dedetepe Ekofest’te “Dereler özgür aksın” ve “Mıhlı Çayı baraja karşı” sloganları ile “iklim değişikliği” ve “su” konusunu gündeme getirirken, bol eğlence ve şamata olacağı söyleniyor.

Film gösterimleri, zeytin toplama etkinliği, yoga ve meditasyon, atölyeler ve panellerin yer alacağı 3 gece 4 gün sürecek festivalin ilk gecesinde Eco-Studio etkinliği için de önceden gelecek olan Siya Siyabend, Mıhlı Vadisi’ni sallayacak. Program saatleri ve müzik yapacak diğer gruplarla ile ilgili detaylar daha sonra açıklanacak.

Müjde! Güzel insanların hem eğlence hem de baraj tehlikesine farkındalık için biraraya geldiği bu festival girişi herkese beleş. Çiftliğe dışarıdan yiyecek-içecek ise kabul edilmiyor. Zaten festival alanı içerisinde vegan ve organik yemek bulabileceksiniz. Çiftliğin aşçısının yemeklerinin leziz olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Festivalde kendi çadırınızla ücretsiz konaklayabilirsiniz; yiyecek-içeceği de içeriden 10 EKO’ya (bir öğün) alabileceksiniz. Unutmayalım festivale katılım 500 kişi ile sınırlıdır. Kütük evlerden birini tercih ederseniz üç öğün vegan, organik yemek ve konaklama günlük 100 EKO’ya kalabilirsiniz. Ayrıca festival müzik sisteminin ve çiftliğin tüm enerjisi Güneş’ten elde ediliyor.

Nedir bu EKO?

“Eko Kafasında” olan insanlar tarafından oluşturulan, birbirleri arasındaki takası kolaylaştıran bir yerel para birimidir. Bu eko sistemdeki tüm çiftlik ve bireylerin tüm EKO ihtiyaçlarını (ürün/hizmet) birbirlerinden karşılayabilmeleri amacıyla EKO ortaya çıktı. Bu takas sistemi ile kendi yerel ekonomilerini kurup, birbirlerini en yüksek seviyede desteklemeyi hedefliyor ve takas yaparken TL yerine kendi takas birimi “EKO”yu kullanıyorlar.

Böcekler, ağaçlar, bizler ve diğer canlılar bir bütünüz. Doğanın haklarına saygı gösterin. Ekolojik bir çiftlikte, içinde bulunduğumuz canlılığa zarar vermeden ekolojik bir şekilde dört günü deneyimleyelim. Tek kullanımlık malzemeler yanımıza almayalım ve atık oluşturmayalım. Atıkların ayrıştıralım. Mümkün olduğunca ambalaj atığı oluşturacak ürünler getirmeyelim.

Festival 500 kişi ile sınırlıdır, yerinizi garantiye almak için lütfen Facebook’taki etkinliği gidiyorum diye işaretleyin. #direnkazdağı #dedetepe #ekofest hashtag’leri ile sosyal medyada da destekleyebilirsiniz.

Festivale gelirken unutmamanız gerekenler:

* Uyku tulumu
* Çadır
* Sabaha karşı serin olabiliyor, sizi sıcak tutacak bir şeyler getirmeyi unutmayın.
* Fener
* Yoga matı (Kamp matınız da olabilir)
* Sürekli kullanabileceğiniz kupa vesaire (Atık oluşturmamaya özen gösterelim)
* Mayo (Denize ve dereye yakınız)
* Yürüyüş ayakkabısı
* Güneş gözlüğü ve şapka
* Varsa ve getirebilirseniz çaldığınız müzik aleti