Ana SayfaEkolojiDoğaCalbuco Yanardağı 43 yılın ardından ilk defa patladı

Calbuco Yanardağı 43 yılın ardından ilk defa patladı

-

22 Nisan günü Şili’de patlayan Calbuco Yanardağı 4 bin insanın yaşadığı yerden tahliye edilmesine sebep olurken, resmi açıklamalara göre ölen veya yaralanan olmadı. Bölge halkını oldukça korkutan patlama, bir yandan sebep olduğu hayranlık verici kızıl gökyüzü ile görenleri büyüledi. 

Yanardağ patlamaları Şili‘de sıkça rastlanılan durumlardır. 500’e yakın aktif yanardağ bulunduran Şili, Endonezya’dan sonra en çok yanardağ patlaması yaşanan ülke olarak bilinir. 

2 bin metrelik Calbuco Yanardağı da ülkenin aktif yanardağlarından biridir ve en son patlamasını 1972 yılında gerçekleştirmiştir. Puerto Montt ve Puerto Varas şehirlerine tepeden bakan yanardağın etrafında oldukça kalabalık bir yerleşim alanı bulunmaktadır ve aynı zamanda turistik açıdan da önemli bir bölgedir. 

Aynı gün içerisinde iki kere patlayan Calbuco, Şili’nin en tehlikeli yanardağlarından biri olarak değerlendirilir. Patlama esnasında kül ve lavların oluşturduğu bulut, 10 km yüksekliğine kadar çıktı ve komşu ülke Arjantin de, kül bulutlarına karşı halkına uyarıda bulundu. 

Calbuco Yanardağı 3

Kısaca bahsedecek olursak, kıtaların ve okyanus tabanlarının oluşmasında çok önemli rolü olan yanardağlar patladıklarında, etrafa yaydıkları kül, kara ve su ekosistemlerini besin açısından destekler. Bir yandan da atmosferdeki gaz içeriğini değiştirir ve karbondioksit saldığından dolayı ısıyı arttırır. Öte yandan, atmosferin orta tabakası olan stratosfere saldığı sülfürik asit sebebiyle de serinlemeye sebep olur; çünkü sülfürik asit güneş ışınlarını uzaya geri yansıtır. Yapılan araştırmalara göre yanardağ patlamaları sebebiyle her sene ortalama 200 milyon ton karbondioksit atmosferde yerini alır; fakat İngiliz Jeoloji Araştırmaları Kurumu (British Geological Survey) ve Amerikan Jeoloji Araştırmaları Kurumu (US Geological Survey) yaptıkları çalışmalar sonucu, yanardağların atmosfere kattığı karbondioksitin, insanların fosil yakıtlarla atmosfere saldıkları miktarın yüzde 1’i kadar olduğunu tespit ettiler.

Tehlikeli güzel Calbuco’nun patlaması esnasında çekilmiş fotoğraflara göz atalım.

 Yanardağın patlama anına ait videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: RT News, CNN

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol