Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıÇek'te Osman Evcan'la dayanışma eylemi: 4 tavuk birey özgürleştirildi

Çek’te Osman Evcan’la dayanışma eylemi: 4 tavuk birey özgürleştirildi

-

Osman Evcan yıllardır Türkiye’nin bir hapishanesinden diğerine sürülüyor. Sürülme nedeni ise sürekli olarak açlık grevine girişerek protesto hakkını kullanması. Osman Evcan ekolojist bir vegan. Hapiste olduğu için de vegan yemek talebi vardı. Devlet vegan kelimesinin anlamını bilmediği için Osman’ı anlamadı, anlamak için çaba sarf etmedi. Etli yemekler, hayvansal içerikli gıdalar sunuldu.

Osman, hayvan sömürüsünden ona sunulan “payı” reddediyor. O da bizler gibi biliyor ki başkasının acısı üzerinden mutluluk ve huzura erişilmez. Mezbahalarda tersten zincirle asılıp, koca testerelerde çığlık çığlığa öldürülmüş bir yaşamdan geriye kalan beden parçalarını (beden bütünlüğü tecavüze uğramış, katledilmiş) mideye indirerek huzura erişmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. 

Devlet, Osman Evcan’a vegan yemek çıkarmak yerine onla dalga geçti, taleplerini reddetti. Bunun üzerine bir insan bir hücrede en onurlu şekilde nasıl direnebilir ise Osman da öyle yaptı ve bedenini bir direniş aygıtına dönüştürerek açlık grevlerine başladı. Sürüldü, kötü muamele gördü, yılmadı. Bir hapishanede tam vegan yemek talebi karşılandı derken başka hapishanelere sürülüp tekrar baştan aynı şeyleri yaşaması sağlandı. Osman her gittiği hapishanede yeni yeni mahkumlara görmek istemediğimiz gerçekleri anlatıp onların da hatırlamasını sağladı. Osman’dan sonra onun geçtiği hapishanelerde koğuş arkadaşları vegan ve vejetaryen oldular. Hatta Kandıra hapishanesinde yatarken diğer vegan ve vejetaryen mahkumlar da açlık grevine girerek Osman’ın direnişine destek verdiler.

Devlet Osman’ı her hapishanede susturmayı denedikçe daha fazla mahkum vegan olmaya karar verdi ve hayvansal gıda dayatmasına karşı açlık grevlerine destek verdiler. Osman’ın direnişi sayesinde yıllar önce yapılan düzenlemeler ile devlet tarafından gözaltına alınan yada tutuklanan kimselere vegan-vejetaryen menü hakkı doğmuş oldu. Eğer bugünlerde bir vegan yada vejetaryen gözaltına alınır veya hapse atılırsa bu direniş sayesinde vegan-vejetaryen yemek talep edebiliyor ve devlet (karakol, hapishane) size bu tip gıda sağlamakla yükümlü.

Osman yarattığı direniş ile dünyaya yayılan bir üne kavuştu. Öyle ki birçok ülkede yapılan eylemler Osman Evcan’la dayanışma mesajı gönderiyor.

Son dayanışma mesajı ise Çek Cumhuriyeti’nden geldi. Hayvan özgürleştirme eyleminin meşru olduğunun yeterince farkında olan bu grup, hayvan özgürleştirme eylemleri sırasında yüzlerini kapatmak zorunda hissetmiyorlar. Zaten yaptıklarının normal olduğunu, anormal ve gayri-meşru olanın hayvan bireyleri köleleştirmek ve sömürmek olduğunun da farkında oldukları için yargılanmaktan da korkmuyorlar.

Özgürlük paha biçilemezdir. Ve özgürlük hayvanların da hakkıdır, bizim de hakkımızdır.

osman evcanla dayanismaVerilen mesaj şu şekilde:

Soğuk bir gece, yağmur, uzaktan gelen gök gürültüsü. Kenarda beklemekten sırılsıklamım, devriye gelene dek bekliyoruz.

Sorun yok. Gidebiliriz.

Burayı biliyoruz, bu yüzden kurtarma eylemi çabucak bitiyor.

Dört tavuk aldık, gidiyoruz. Dünyası birkaç dakika içinde değişen dört tavuk

Adını vermeyen bir takım üyesinden:

Hayatımda ilk kez hayvanların fabrika çiftliklerinde nasıl yaşadığını görüyorum.

Son derece sert bir şekilde programlanmış bir mod var, gündüzü ve geceyi belirleyen ışık saati bulunuyor, şu anda ışık söndüğü için geceymiş gibi bir hava yaratılıyor. Diri diri ölüme mahkûm edilmiş yüzlerce tavuğun hayatta kalmak için debelendiği holde elimde lambamla yürüyorum. Günbegün yaşanan işkence ve zulmü düşünecek zaman yok. Artık eyleme geçme zamanı.

Bugünden itibaren kurtarma eylemleri yaşamımın bir parçası.

Bu eylem Osman Evcan’a adanmıştır.

KaynakHayvan Özgürlüğü Çevirileri

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.
Kronstad
Kronstad
Özgürlük bireyin kendisinde başlar. Kavramak gerekir önce. Anlamak yetmez, bilmek yetmez. Kavrayıp şaşırmak gerekir. O zaman anlarız etrafımızı saran kölelik kafesinin nasıl da içinde olduğumuzu. Köle olmak istemiyorsak köle olmamayı öğrenmeliyiz. Eğer istersen asla köle olmazsın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol