Ana SayfaEkolojiDoğaBirleşmiş Milletler İklim Konferansı sonuçlandı

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı sonuçlandı

-

Tüm dünyayı etkileyen “Küresel Isınma” sorununu tartışmak ve buna çözüm bulmak adına birleşen dünya halklarının, Cenevre‘de gerçekleştirdiği yedi günlük iklim konferansı sonuçlandı. 194 ülkeden temsilcinin katıldığı ve uluslararası bir birlik içinde yol haritasının çizildiği konferansta alınan kararlar, 2015 Aralık ayında Paris’te yapılacak çevre konferansında kesinleştirilecek.

1880’den beri Dünya Meteoroloji Örgütü‘nün tutmakta olduğu iklim kayıtları, 2014 yılında korkutucu bir gerçeği ortaya koydu. 2014 yılı, kayıt altına alınan en sıcak seneydi ve dünya ısınmaya devam edecekti. Zaten yıllardır, küresel ısınma ve sera gazları, bilim insanları ve akıl sahipleri tarafından ciddiye alınan ve hakkında endişelenilen durumlardı; fakat 2014 yılı sadece endişelenmenin dünyayı kurtarmayacağının insanlar tarafından anlaşıldığı yıl oldu.

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/TO03ColwxHE” width=”100%” height=”400″]

İlk önce 2014 yılı Aralık ayında, Peru’nun Lima kentinde bir araya gelen ülke temsilcileri ve Birleşmiş Milletler yetkilileri, Kyoto Protokolü‘nün yerini alacak yeni bir protokol yaratmak için bilgilerini birleştirdiler. Ortaya bir taslak çıktı. Geçtiğimiz günlerde de, bu taslağı geliştirmek adına, 194 ülkeden temsilciler bir araya geldi ve Cenevre İklim Konferansı‘nı gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçevesi Sözleşmesi (UNFCCC) Baş Sekreteri Christiana Figueres “Cenevre’de toplandığımız sırada atmosfere hakim olan yapıcı ruh ve delegelerin süratli çalışma halleri beni çok yüreklendirdi” diyerek, toplantının olumlu geçtiğini belirtti ve ekledi “Artık resmi bir anlaşma metnimiz var ve bütün katılımcılar bu metin üzerinde eş hak sahibi. Lima’da tasarlanmış taslağı bir adım öteye götürüp resmileştirdik.” (Türkiye 2004 yılında UNFCCC üyesi olmuştur)

Delegelerin özellikle üzerinde durduğu konular; tasarruf, adaptasyon, finans, teknoloji ve sürdürülebilir gelişme oldu.

Delegeler, Temmuz ayında Almanya’nın Bonn kentinde tekrar bir araya gelerek, şu an almış oldukları kararları geliştirecekler ve fikir birliğine varana kadar üzerinde değişiklik yapacaklar. O zamana kadar geçen sürede, ülkeler üzerinde durdukları konular ile ilgili gereken araştırmaları yapacak ve Temmuz ayında ortaya koymak üzere önerilerini oluşturacaklar.

2015 yılının sonunda Paris’te yapılacak toplantıda, alınan bütün kararlarıyla, hazırlanan protokol yasal zemine oturtulacak. Planlara göre, hazırlanan protokolün uygulanmasına 2020 yılında başlanılacak. 2020 yılına kadar, hükümetler, protokolü uygulayabilmek için gerekli altyapılarını geliştirecekler.

Cenevre İklim Konferansı’nın İngilizce metnini UNFCCC sitesinde yayınladı. UNFCCC daha sonrasında metni, Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkelerin dillerine çevireceğini belirtti.

Kaynak: UNEP

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol