Ankara’nın seçkin kültür-sanat mekanlarından Cermodern, yeni sergileriyle Ankaralı sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.  Murat Cem Baytok’un “Stillstand” enstalasyonu ve Orkide Akkoç’un “Samimiyet / Sincerity” adlı kişisel sergisi Cermodern’de sanatseverleri bekliyor. Pandemi sürecinin devam ettiği şu günlerde sanatseverlerin aklındaki muamma olan ‘eski kültür sanat alışkanlıklarımızı nasıl gerçekleştireceğiz?’ sorusu, adeta Cermodern’in kapısına adım atar atmaz cevap buluyor.

Cermodern’e geldiğinizde, kapıda sizi bir dezenfektan kabini bekliyor. Dezenfekte olduktan sonra ateşiniz ölçülüyor ve takılı maskenizle birlikte mekana giriş yapıyorsunuz. Sosyal mesafenizi koruyarak ve çok insanın olmadığı saatleri seçerek sergi gezebilmeniz mümkün. 

Murat Cem Baytok’dan “Stillstand”…

Kapıda sizi karşılayan ilk çalışma, Murat Cem Baytok tarafından oluşturulan “Stillstand” adlı enstalasyon. Sanatçı Baytok, Cermodern’in çevresinden topladığı ahşap travers ve paslı çelik gibi buluntularla bir modifiye işlemi gerçekleştirdi ve bir çalışma hazırladı. “Stilisland” ile Baytok, insan figüründeki iki kişinin ortalarına aldıkları dünyayı iki taraftan sıkıştırmasını resmediyor. “Kendi gezegenimiz içinde, kendi iç dünyamızda sıkışıp kaldık.” diyerek durumu anlatan Baytok, dünyanın haline ve insanlığın bugününde içinde bulunmuş olduğu durumu anlatıyor bir bakıma…

Orkide Akkoç’tan “Samimiyet / Sincerity” …

Cermodern Hub Sanat Mekan’da ise ‘kalp’ temalı bir sergi sizleri bekliyor. Hacettepe Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu olan başarılı sanatçı Orkide Akkoç’un beşinci sergisi olan “Samimiyet”, kalbin başrolde olduğu ve duyguların da samimiyete bağlandığı hissiyatı uyandıracak bir sergiye imza atıyor. 8 Kasım’a kadar gezilebilecek olan sergide kalp, farklı formlarda ve anlatım dilleriyle sergi tutkunlarını bekliyor.

Akkoç, “Samimiyet / Sincerity” isimli kişisel sergisiyle birlikte; koşulları her geçen gün değişen dünyamızda, bizleri bir araya getiren, umut ve ilham veren, nefes almak kadar önemli olan “samimiyete” dair anlamsal yorumlar getiriyor.