Anavilhanas Takımadalarının bulunduğu Rio Negro Nehri, Manaus’dan başlayarak yaklaşık 70 kilometre boyunca yol almaya devam eder. Yağmur sezonunda ise genişliği neredeyse 30 kilometreyi bulur. Sular yükseldiğinde, nehir yatağı içindeki yaklaşık 400 uzun ada ve kanal çeşitli kuşlar, hayvanlar, kemirgenler ve böcekler için sığınak oluşturur.

Rio Negro’nun etkileyici koyu renkli suları aynı zamanda çok geniş ve verimli bir su yaşamını da içinde barındırır. Pirarucu, tucunare ve piranha gibi balıkların yanında timsah, yunus ve manatiler de bu habitatta hayat bulur.

Buradaki takımadalar, Guyana Tepesi’nin erozyonu ve Rio Negro’nun asidik sularında biriken çökelti ve enkazların delta benzeri birikimiyle meydana gelir. Takımadalar, nehir boyunca 90 km uzanır ve 100 bin hektarlık ada ve kanal alanı ile 260 bin hektarlık nehir kenarı ormanlarından oluşur.

1997’den beri koruma altında olan Anavilhanas Takımadaları aynı zamanda UNESCO‘nun önemli ekolojik alanlarını içeren “geçici liste”sinde yer alıyor.

Anavilhanas Takımadaları 5

Anavilhanas Takımadaları 3 Anavilhanas Takımadaları 2 Anavilhanas Takımadaları 7 Anavilhanas Takımadaları 6 Anavilhanas Takımadaları 4

Kaynak: Amusing Planet