Okuma süresi: 3 dakika

Dale Vince, Britanya’nın en büyük yeşil enerji üreticisi Ecotricity‘nin CEO’su ama bildiğimiz multimilyoner şirket sahiplerine hiç benzemiyor.

15 yaşındayken okulu terk eden Vince, bir hippie topluluğuna katıldı ve bir itfaiye aracı içinde yaşamaya başladı. Çevre aktivistliği boyunca tekerlekler üzerinde eve geri dönüş macerası için elektrik üreten derme çatma türbinleri, şimdilerde 155 bin müşterisi olan devasa yeşil enerji imparatorluğuna dönüştürmeyi başarabildi.

Vince, aynı zamanda hukuki atışmalarıyla da ünlü. Yakın zamanda, Elon Musk’un Tesla’sını, Ecotricity’nin fikirlerini çalma iddiasıyla dava etti. Aynı zamanda eski eşi Kathleen Wyatt, 1992’de yani Vince’in Ecotricity’yi kurmasından dört yıl önce boşanmalarına rağmen, Vince’ten milyon Pound’lar tutacak çocuk nafakası talep etmeye çalışıyor.

İşte Vince’in sıra dışı biyografisi:

* Vince’in çocukluğu hakkında bilinenler pek fazla değil ama küçük yaştan itibaren Yarmouth’un resmiyetten uzak sahil çevresinden büyülenmiş olmalı. 15’inde iken, hippilerin Peace Convoy diye adlandırdıkları barış gezilerine katılmak için okulu terk etti.

-because-at-15-he-left-school-to-be-part-of-a-peace-convoy-of-hippies
1981’de Vince, Kathleen Wyatt ile tanıştı ve evlendi. Vince 19 yaşında, Wyatt 21 yaşındaydı ve önceki ilişkisinden bir çocuğu vardı.
Yeni Çağ Gezginleri olarak, ikisi de beş kuruşsuz ve büyük oranda devletin imkanlarıyla hayatlarını geçindiler.
1983 yılında bir oğulları oldu: Dane!
* Sonrasında yıllarca ayrı yaşadılar, çiftin çocuğunu yetiştiren de Wyatt oldu. Vince, bu sırada, yeni partneriyle 30 yaşındaki bir itfaiye aracını İspanya’ya doğru sürüyordu.

however-they-separated-some-years-later-and-wyatt-subsequently-raised-the-couples-son-alone-vince-meanwhile-drove-to-spain-with-a-new-partner-in-a-30-year-old-fire-engine
1992’de Wyatt ve Vince boşandı. Söylentilere göre Vince, itfaiye aracını eski bir ambulansla takas etti. Yeni aracını ise daha sonra kendisine gelecek şirketi için ilham verecek, geri dönüşümden ürettiği el yapımı rüzgar türbinleriyle aracına güç kaynağı yaptı.
* 1994’te Glastonbury festivalinde yaptığı deneyde, cep telefonu bataryalarını, direğe sabitlediği rüzgar gülleriyle şarj etmeyi başardı. 
* Daha sonra bankadan aldığı açıklanmayan miktarda kredinin yardımı ile 1996 yılında rüzgar türbinleri işletmesi Ecotricity’i kurdu.
* İlk olarak, Nympsfield’daki (Costwolds’ta) bir tepeye rüzgar türbinleri kurdu. Sadece enerji üretmekle kalmadı, aynı zamanda önemli miktarda gelir de üretti.
* 2015 yılı itibariyle, Ecotricity 155 bin müşteriye sahip; neredeyse bir yıl önceki sayının iki katı kadar.
* Vince’in an itibariyle değeri 107 milyon Pound. Ecotricity’nin değeri ise 57 milyon Pound. Oğlu Dane ise, şu anda şirkette çalışıyor.
* Vince, parasını aynı zamanda siyasi partileri desteklemek için kullanıyor. Bu yılın şubat ayında, İşçi Partisi’ne 250 bin Pound vereceğini çünkü Tory hükümetinin ikinci döneminden kalan varoluşsal bir tehdit olduğunu söyledi.

he-uses-his-cash-to-also-support-political-parties-in-february-this-year-he-said-he-would-give-250000-to-the-labour-party-because-there-was-an-existential-threat-from-a-second-term-tory-government-here-he-is-defending-
* Ama aynı zamanda Birleşik Krallık’ın tek yeşil parti milletvekili Caroline Lucas’ın, yeniden seçilmesi için arkasında duruyor.
* Bu süre zarfında Vince, sıkı bir şekilde vegan diyetini uygulamaya devam ediyor.
* 2004 yılında, çevreye yaptığı hizmetlerden dolayı Kraliçe tarafından ünvan aldı.
* 2010 yılında, İngiltere Konferans Premier Liginde yer alan Forest Green Rovers Kulübünün hissesine ortak oldu. Üç ay sonra da kulübün başkanı oldu.
* Vince aynı zamanda kırmızı eti yasakladı ve sahanın zeminine organik futbol çimi yerleştirdi. Kulüp, solar enerjiyle çalışan çim biçme makinesi kullanıyor ve kimyasalların kullanımından kaçınıyor.
* Vince’in başı dertlerden de pek eksik olmuyor: Ecotricity ve Tesla şirketleri arasında süren dava, Vince’in eski eşi Wyatt’la olan davası…

Kaynak: Business Insider