Ana SayfaGüncelCharlie Hebdo'nun Aylan Kurdi karikatürüne tepkiler giderek büyüyor

Charlie Hebdo’nun Aylan Kurdi karikatürüne tepkiler giderek büyüyor

-

Birkaç ay önce Bodrum sahilinde cesedinin kıyıya vurduğu fotoğraf ile dünya kamuoyunun dikkatini bir kez daha mülteci sorununa çeken üç yaşındaki Suriyeli çocuk Aylan Kurdi, Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo tarafından “geleceğin tecavüzcüsü” olarak gösterildi.

Karikatür, geçtiğimiz yılbaşı gecesi Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşen ve Suriyeli mültecilerin de dahil olduğu bir cinsel saldırıyı işaret ederek “Küçük Aylan büyüseydi ne olurdu?”, “Almanya’da bir tecavüzcü/tacizci” sözlerine yer veriyor. Sosyal medyada büyük tepkiyle karşılaşan karikatür, pek çok kişi tarafından ırkçı ve provokatif olarak nitelendirildi.

Aylan Kurdi Charlie Hebdo

Twitter’da MahmoudRamsey isimli kullanıcı “Geçmişte insanların Charlie Hebdo’yu meşrulaştırmaya çalışan şeyler söylediklerini gördüm. Bu karikatür, her bir argümanı tek tek çürütüyor” diyerek dergiyi sert bir şekilde eleştirdi.

The_itch1980 isimli bir başka kullanıcı da “Charlie Hebdo bizlere, eleştirel bir tutum sergileyip ifade özgürlüğünü kullandığınızı iddia ettiğiniz sürece ırkçı olmanın kötü olmadığını söylemeye çalışıyor” açıklamasında bulunarak Charlie Hebdo’nun ırkçı bir tutum sergilediğini vurguladı.

Geçtiğimiz Eylül ayında da dergi, ön sayfasında Aylan Kurdi’nin bedenin yanında McDonald’s çocuk menüsünün yer aldığı bir billboard ile çizerken “Hedefe çok yakın” cümlesine yer vermiş ve karşılığında büyük tepki almıştı.

Charlie Hebdo Aylan Kurdi

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Sinan Doğan
Sinan Doğan
Hayvan hakları ve ekoloji aktivisti. Psikoloji ve Kültürel Antropoloji alanlarında çalışmakta, öğrenmekte ve yazmakta. Yarı zamanlı müzik yazarı, radyocu; tam zamanlı müzik aşığı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol