Birkaç ay önce Bodrum sahilinde cesedinin kıyıya vurduğu fotoğraf ile dünya kamuoyunun dikkatini bir kez daha mülteci sorununa çeken üç yaşındaki Suriyeli çocuk Aylan Kurdi, Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo tarafından “geleceğin tecavüzcüsü” olarak gösterildi.

Karikatür, geçtiğimiz yılbaşı gecesi Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşen ve Suriyeli mültecilerin de dahil olduğu bir cinsel saldırıyı işaret ederek “Küçük Aylan büyüseydi ne olurdu?”, “Almanya’da bir tecavüzcü/tacizci” sözlerine yer veriyor. Sosyal medyada büyük tepkiyle karşılaşan karikatür, pek çok kişi tarafından ırkçı ve provokatif olarak nitelendirildi.

Aylan Kurdi Charlie Hebdo

Twitter’da MahmoudRamsey isimli kullanıcı “Geçmişte insanların Charlie Hebdo’yu meşrulaştırmaya çalışan şeyler söylediklerini gördüm. Bu karikatür, her bir argümanı tek tek çürütüyor” diyerek dergiyi sert bir şekilde eleştirdi.

The_itch1980 isimli bir başka kullanıcı da “Charlie Hebdo bizlere, eleştirel bir tutum sergileyip ifade özgürlüğünü kullandığınızı iddia ettiğiniz sürece ırkçı olmanın kötü olmadığını söylemeye çalışıyor” açıklamasında bulunarak Charlie Hebdo’nun ırkçı bir tutum sergilediğini vurguladı.

Geçtiğimiz Eylül ayında da dergi, ön sayfasında Aylan Kurdi’nin bedenin yanında McDonald’s çocuk menüsünün yer aldığı bir billboard ile çizerken “Hedefe çok yakın” cümlesine yer vermiş ve karşılığında büyük tepki almıştı.

Charlie Hebdo Aylan Kurdi