Okuma süresi: 2 dakika

Kartal’da, ödüllü mimar Zaha Hadid’in çizdiği kentsel dönüşüm projesinin planları, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçti. Daha önce CHP ve Mimarlar Odası’nın karşı çıkması nedeniyle dört kez mahkeme tarafından iptal edilen planlara, bu kez CHP de “Evet” dedi.

Kartal’ın çekim merkezi haline getirilmesi amacıyla 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yürütülen çalışma kapsamında Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlandı. Projenin çizimini Pritzker ödüllü mimar Zaha Hadid yaptı. Kartal, Çavuşoğlu, Kartal Yeni, Topselvi, Esentepe, Orta, Cumhuriyet ve Kordonboyu mahallelerini kapsayan planlar ise Kartal Belediyesi tarafından yapıldı. Planlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülürken CHP’li üyeler “Kartallıları köylerine gönderecek, vatandaşı mağdur edecek proje” diye her seferinde karşı çıktı. Eski CHP Meclis Üyesi İbrahim Doğan ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, planlar ve projenin iptali için davalar açtı. Yedi yılda planlar, dört kez iptal edildi. Bu arada projenin ihalesi bile yapıldı. Mahkeme kararları nedeniyle bölge plansız kaldı. Proje bir adım bile ilerleyemedi. Bu sırada Kartal Belediyesi AKP’den CHP’ye geçti.

(Kaynak: Uludağ Sözlük)
(Kaynak: Uludağ Sözlük)

Radikal’den Ercan Sarıkaya’nın haberine göre; bölgenin plansız kalması üzerine Kartal Belediyesi tarafından söz konusu alan için yeni imar planları hazırlandı. Yeni planlarda 550 hektarlık alan bazı kamu arazilerin özelleştirme kapsamına alınması nedeniyle 303 hektara indirildi. 16 Ocak 2014’te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen 1/5000 ölçekli Kartal Nazım İmar Planı, oy birliği ile karara bağlandı.

Daha önce bu planlara karşı çıkan CHP de onay verdi, planlar oy birliği ile geçti. Geçmişte planları mahkemeye taşıyan, Mimarlar Odası yönetiminde olan, ancak 2014 seçimlerinde CHP’den meclis üyesi seçilen ve imar komisyonu üyesi olan Esin Hacıalioğlu’nun da projeye onay verenlerden biri olması da dikkat çekti.

Projeye göre, Kartal’a 80 ile 150 metre arası yüksekliklerden oluşan gökdelenler, iş ve konut kuleleri, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina yapılacak.