Okuma süresi: 2 dakika

Kimdir Çiçek Çocuklar ?

Biz inanıyoruz ki; hayat o kadar zor değil. İçinde yaşayanlar olarak onu zorlaştırıyor ve hatta dar ediyoruz birbirimize. Oysa insanın ihtiyaçları öyle masum, öyle naif ki… Unutarak, yıkarak, döke saça ilerliyoruz. Daha iyi bir iş, daha iyi bir ev, araba, telefon vs. derken asli amacımız olan “insanlık” vasfımızdan git gide uzaklaşıyoruz. Eski çağlarda yani her şeyin yalın ve olması gerektiği gibi olan dönemlerde değiliz artık. Dünyayı yöneten insanların bize dayattığı hayatı yaşayan robotlara dönüştük adeta. Neden değiştik, neden her şeyi bu kadar zor hale getirdik ve asıl önemli olan; neye ulaşmaya çalışıyoruz? Biz çabaladıkça mutlu olan, zenginliğine zenginlik katan ve tabiatın bize sunduğu şeyleri, insanoğlunu, tüm canlıları hiçe sayarak, yok ederek ilerleyen aç gözlü dev bir makinenin çarklarına dönüştük. Gelin hep beraber bu bataklıktan çıkaralım kafamızı, gökyüzünü görelim, yıldızları, tabiatı, canlıları ve en önemlisi birbirimizi görelim yani; özümüze geri dönelim…

Biliyorsunuz ki; “Çiçek Çocuklar” tabiri Hippi felsefesinden gelir. Savaş protestoları esnasında askerlerin kendilerine doğrulttukları silahların namlularına çiçek soktukları için “Çiçek Çocuklar” diye anıldıkları söylenir. Hippiler; hiçbir şeye ait olmadan, sevgi ve barış içerisinde yaşamak istediler. Kendilerine sınır koymadan, gerçek özgürlüğün peşine düştüler. Bazı düşünürler bu felsefenin şimdiye kadar dünya üzerine gelmiş en kalıcı ve en başarılı inanış olduğunu savunurlar. Ancak zamanla düzen içerisinde hala var olsalar da, birliklerini kaybettiler. Hatta bunun üzerine şöyle bir söz vardır; “Hippiler barış ve sevgi istedi… Biz ise Ferrariler, sarışınlar ve sert içkiler.”

Bizim amacımız; bu felsefeyi bir adım daha ileri taşımak ve tüm dünyaya örnek olarak, belki de yıkılmayacak yeni bir dünyanın temellerini atmak. Tabii ki bunu hippi felsefesinde olduğu gibi, her şeyi bırakıp doğaya dönerek başaramayız. Elbetteki bu işin sonu doğada bitecektir, öze dönüş bunu gerektirir ancak; öncelikle bu sistem denen canavarla başa çıkmalıyız. Sağlam temeller atarak, bu sömürücü düzeni kontrolümüz altına almalıyız. Unutmayınız ki; düşmanınıza sırt çevirerek, onu yok sayarak ilerleyemezsiniz. Çiçek Çocuklar olarak bizim 10 yıldır mücadele ettiğimiz, açıklarını kolladığımız, kurguladığımız ve sona yaklaştığımız durum da işte tam budur…

Peki biz ne yapacağız? Öncelikle siyaset yapmayacağız, insan olmaya çabalayıp dil, din, ırk gözetmeksizin herkese kapılarımızı açacağız, çoğalacağız ve Çiçek Çocuklar adından kocaman bir aile olup, bir dernek olacağız. Üreteceğiz ve paylaşacağız, sanat gruplarımız olacak, şehirlerde işletmeler açıp, kazançlarımızın bir kısmını çevresine duyarlı kardeş derneklerle paylaşacağız ve ilerleyen zamanda doğada güzel bir köy kurup isteyen herkesle beraber orada yaşayacağız… (Bu konuların daha detaylı anlatımlarını ileride paylaşılacak.)
Peki siz ne yapabilirsiniz? Bize elinizden gelen işlerde yardımcı olabilirsiniz, bize gönül verebilirsiniz, kitlelere ulaşmamızda yardımcı olabilirsiniz, destek olabilirsiniz ve önemlisi bizimle birlikte bu yola baş koyup bize katılabilirsiniz.

Okuduğunuz ve destek verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz, unutmayın her şey daha güzel bir dünya için…

Sevgilerimizle,

Çiçek Çocuklar