Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıCinayetleri ile meşhur Sabrina Corgatelli: Hobi için öldürüyorum!

Cinayetleri ile meşhur Sabrina Corgatelli: Hobi için öldürüyorum!

-

Amerikalı Sabrina Corgatelli sık sık öldürdüğü hayvanlar ve öldürdüklerinin fotoğraflarını sosyal medyada yayınlamasıyla tanınıyor. Dünyadaki iyi insanların çoğunu üzüntüye boğan, belgesellerden tanıdığımız Cecil’in öldürüldüğü avda da bulunan Corgatelli en son bir zürafayı öldürdü. Zürafayı öldürmekten büyük zevk aldığını da fotoğrafa ekleyen Corgatelli cinayetin ardından söyledikleri ile büyük tepki topladı.

Sabrina isimli avcı kadın, Today Show’a verdiği röportajda hayvanları öldürmelerinin onlara saygı duymadıkları anlamına gelmediğini söylerken avın bir hobi olduğunu ve bu hobiye sahip insanlara saygı duyulmasını istedi. “Zürafalar çok tehlikeli hayvanlar, sizi çok kısa sürede ciddi şekilde yaralarlar” diye konuşan Cogatelli, avlanmanın yasal ve insanları hobilerinden dolayı suçlamanın saçma olduğunu söyledi.

Sabrina Corgatelli 2
Sabrina Corgatelli’nin daha önce katıldığı avlardan (Görsel: NY Daily News)

Merkezin kendisi olduğunu zanneden insanların aynı zamanda tüm dünyanın da kendileri için döndüğünü zannetmesi, onların bu kadar kolay cinayet işlemelerinin ve cinayetleri bir de zevk ile sefa ile sunmalarının tek sebebi. Dünyanın içindeki her şey ile bir bütün olmasını anlayabilenlerin yani ekolojistlerin mücadelesi ise bu insan merkezcilere her zaman komik gelmiştir. Kendinden başka her canlıyı yiyebileceğini düşünen aç gözlü insanlar bu dünyada gereksiz yer kaplıyorlar.

Av bir hobi değildir, av bir spor da değildir!

Av bir spor değildir. Hayvanları öldürmek eğlenceli ve komik de değildir. Av yasal olabilir, fakat bir davranışın yasa olması onun doğruluğunu tescillemiyor. Yasalar her zaman doğru değildir. Bunu en iyi bilen ise Türkiyeli halklar olmalı. Sektörlerin para kazanması için her an her şey yasalaştırılabilir. Bu durum göz önünde bulundurulup bir miktar empati yapılırsa şayet o zaman dünyanın gidişatı normale dönebilir. Empati yoksunu ve insan odaklı yaşadığımız her gün, yaşayacağımız günleri eksiltmektedir. 

(Görsel: IB Times)
(Görsel: IB Times)

Türkiye’de de av geniş çevrelerce ifa edilmekte. Bulunduğumuz coğrafyada aslan, kaplan gibi vahşi hayvanların soyu tükeneli çok oldu. Osmanlı zamanında nesli tüketilen bu canlıların minikleri de tükenmek üzere. Çok nadir görülen hayvanlardan parsı vuruyor yurdum insanı. Yaban kedisi, vaşak, boz ayı gibi hayvanlar da Türkiye’de hunharca katledilmekte ve nesli tüketilmekte olan hayvanlar arasında bulunuyor. 

Doğal yaşam doğal olduğu için sınırsızmış gibi görünüyor olabilir, ama değil. Öldürerek bitirdiğimiz bu nesillerin geri dönüşü yok. Etnik soykırımlara avaz avaz bağırıyoruz, çünkü konuşabiliyoruz ve doğadaki en vahşi ve vicdansız hayvan biziz, biz insanlar. Bu yüzden doğal ortamında bir tehdit yaratmadığımız sürece bize zarar vermeyen bu hayvanlardan ve onların evlerinden uzak durmamız hem onlar, hem biz hem de dünya için hayati önem taşıyor. Biraz empati, biraz vicdan, biraz mantık her şeyin ilacı. 

Kaynak: T24, Onedio
Başlık Görseli: Mirror News

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol