Okuma süresi: 2 dakika
“Kuzunun Kendi Kopardığı Ot Tatlı Olur”

Şu hayatta sevgi çok önemli
Sevgi olmazsa küs kalırdık
Sevgi en önemli şey
Sevgi en değer şey
Feyza Nur Mencik 6-A

Yeryüzünün kucak açtığı, güzellikler içinde yaşıyoruz. Bu güzellikler, günden güne insanlık tarafından harap ediliyor. Yeşilin de mavinin dde eğerini henüz anlamış değiliz. Elimizde olanın tüketildiği, gelecek kuşakların ellerine bırakabileceğimiz emanetlerimiz yok olmaz üzere. Çocuklar, doğanın yeşilliğine ve denizin mavisine kucak açabilecek mi? Biz her ne kadar tüketmeye devam etsek de çocuklar üretmeye devam ediyor. Çocukların istediği, hayal ettiği bambaşka bir dünya var. Şimdi, onların düşüncelerini dinleme vakti.

Çok uzak değil, Antalya’nın Kumluca ilçesinde olan Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu’na gidiyoruz. Çocukların birer umut parçacığı olduğu bu okulda; şiir, doğa, hayat, arkadaşlık, deniz ve sevgi tüm kentlerin insanlığına uğramaya başladı bile. Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni olan Abuzer Gülpınar, öğrencilerle beraber en güzel çalışmaların odak noktasında bulunuyor. Kumluca’nın yeşil doğasının ve mavi denizinin eşlik ettiği yepyeni bir fanzin, çayırlara doğru koşuyor: Mavi Kuzu Fanzin

Mavi Kuzu Fanzin, ortaokul öğrencilerinin çıkardığı bir şiir fanzini. Dokuz ve on yaşındaki öğrenciler, umut dolu şiirleriyle adeta kırlarda koşuyor. Onların seslerine kulak verelim. Yeryüzüne bizden daha iyi sahip çıkabilecek birileri varsa onlar da çocuklardır.

İlk sayıları olan Mavi Kuzu’da on beş şiir bulunuyor. Feyza Nur Mencik’in “Sevgi” şiiri, Sudenaz Karabaş’ın “İstek” şiiri, Ünzile Çetiz’in “Okul Aşkı” şiiri, Sena Nur Akyol’un “Bayrak” şiiri, Gökhan Şen’in “Atam” şiiri, Dilek Mencik’in “Ailem” şiiri, Fatma Zehra Oduncuoğlu’nun “10 Kasım ve Bizi Seven Öğretmenim” şiiri, Tuğba Çetiner’in “Saygı” şiiri, Cemile Taşkent’in “Deniz” şiiri, Tuana Mencik’in “Tavşanım” şiiri, Ervanur Karabaş’ın “Hepimiz İnsanız” şiiri, Berra Özyer’in “Temiz Dünya” şiiri, Ayşegül Aydoğdu’nun “Bayrağım” şiiri ve Murat Demir’in “Sen” şiiri Mavi Kuzu Fanzin’in dünyasını oluşturuyor.

DENİZ

Yaz geliyor, deniz şenleniyor
Deniz, “çocuk çocuk!” diye bağırıyor
Çocuklar bu sese kulak veriyor
Onlar da ailelerine “deniz deniz!” diye bağırıyor

Lütfen, büyükler denizi kirletmeyin
Çocuklar denize girecek
Hem deniz üzülüyor hem biz
Kötüler, uzak durun denizimizden

Cemile Taşkent 5-C

HEPİMİZ İNSANIZ

Siyah, beyaz ne fark eder
Hepimiz insan değil miyiz?

Biz güleriz onlar da güler
Hepimiz insan değil miyiz?
Kimsenin kimseye karışma hakkı yok

Ervanur Karabaş 6-A

SEN

Masmavi uçuyor gökyüzünde,
Uçurtmalarla beraber,
Rüzgarda saçların

Hayata küskün beni,
Tek sen anlarsın

Murat Demir 6-C

İSTEK

Her gün güneşli olsa ne olur?
Her yuva her gün neşeyle dolsa

Her yer mutlulukla dolsun
Dünya neşeli bir yer olsun

Sudenaz Karabaş 6-A

Mavi Kuzu Fanzin, yeryüzünün tüm çocuklarına ve insanlığına armağan olsun. Çocuklar, toprağın içinden yeniden filizlenerek gün yüzüne çıksın. Çocukların bilinçlenmesini destek olup her daim yanlarında olan Abuzer Gülpınar gibi öğretmenler var olsun. Var olsun ki neşelensin, güzelleşsin dünya.

El sallayalım Mavi Kuzulara…

Fotoğraflar: Abuzer Gülpınar