Okuma süresi: 3 dakika

Tek kullanımlık plastikler dünyamızdaki en büyük kirlilik kaynaklarından biri. Her yıl yaklaşık 50 milyar plastik şişe çöpe atılıyor. Birçok büyük şehir ise plastiğin çevreye hasarını engellemek için plastik torbaları yasaklamaya başladı. Plastik çözündükçe, ki bu 1000 yıla kadar sürebilen bir işlem, deniz üstünde yüzen küçük parçacıklara ayrılır ve deniz yaşamını tehlikeye atar. Bu parçacıklar sadece deniz yaşamına zarar vermekle kalmıyor, balıkların içinde kalıp, sofralarımıza kadar gelebilen toksinler de salabilirler.

Gezegenimize verdiğimiz hasarı düzeltmek ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için yetişkinler harekete geçmiş olsalar da, bu harekete çocukların da dahil olması oldukça önemli. Çocuklara plastikten vazgeçip yeni alternatifler aramayı öğretmek onlara hayatları boyunca kullanacakları bir sürü çevre dostu alışkanlıklar kazandıracaktır. Peki neler yapabiliriz?

Çocuklarımızı plastik sorunumuz hakkında bilgilendirmek

Çocuklarımızın çevre kirliliği probleminin büyüklüğünü anlaması ve buna karşı harekete geçmeleri biraz zor olabilir. Ev içinde plastik kullanımını azaltmak için bilinçli bir çaba göstererek ve onları da pratik aktivitelere dahil ederek bu bilincin kazanılması sağlanabilir.

-Eğer göl veya deniz kenarında yaşıyorsanız bir sahil temizleme etkinliği düzenleyebilir; böylece plastik atıkların çevreye olan etkilerini ve vahşi hayata nasıl zarar verdiğini görebilirler.

-Çocuklarınızı geri dönüşüm çabalarına dahil etmek, ne kadar fazla çöp ürettiğimizi göstermek için güzel bir fırsat olabilir.

-Market alışverişlerinize çocuğunuzu da götürüp onlara daha az paketi olan ürünleri seçmenin önemini anlatabilirsiniz. (Size plastik içermeyen ürünler bulmalarında yardım etmelerini isteyerek alışverişi onlar için eğlenceli bir hale getirebilirsiniz)

-Bir geri dönüşüm firmasına sınıf gezisi düzenleyebilir veya sınıfta plastik kirliliği hakkında sunumlar yapabilirsiniz.

-Yeni oyuncak veya okul eşyası almak yerine, eskilerin kullanılması teşvik edilerek “Tekrar kullanımın” önemi gösterilebilir.

Okul için çevre dostu yemekler hazırlamak

Çocuklarınıza okulda yemeleri için hazırladığınız yemekler genelde plastik poşete sarılmış sandviçler, hazır paketlenmiş atıştırmalıklar ve karton kutuda meyve sularından oluşur. Bu paketler ne yazık ki geri dönüştürülemez ve gittikçe büyüyen çöp problemimize katkıda bulunur. Bunun yerine tekrar kullanılabilir paketler kullanabilirsiniz, fiyatları tek kullanımlıklara göre daha fazla olsa da, uzun vadede para tasarruf etmenizi sağlayarak kâr etmenizi sağlayacaktır. Bu çok yönlü kaplar ayrıca yolculuklarda ve kamplarda da kullanılabilir.

-Tekrar kullanılabilir kumaşlar sandviç veya atıştırmalık saklamak için oldukça kullanışlı. Ayrıca katlanabilir veya fermuarlı olmak üzere bir sürü farklı şekilde bulabilirsiniz.

-Paslanmaz çelik kutularsa bir diğer harika alternatif. Hafif olmaları ve birçok farklı boyda bulunabilir olmaları sandviç veya salata gibi birçok yiyecek için oldukça avantajlı.

-Paslanmaz çelik mataralar yine içecek ihtiyacımızı karşılamak için kullanılabilir.

Plastiksiz doğum günü partileri düzenlemek

İkram poşetlerinden dekorasyona, doğum günü partilerinin plastik kirliliğine oldukça büyük katkıları vardır. Mağaza vitrinlerinde ucuz ve eğlenceli gözüken bir sürü farklı parti teması olsa da siz bu ürünleri, renkli dekorlarınızı ve eğlenceli aktivitelerinizi feda etmeden, çevre dostu alternatiflerle değiştirebilirsiniz.

-İkram poşetlerini oyuncaklarla doldurmak yerine, renkli tebeşir, boyama kalemi, ev yapımı oyun hamuru veya kurabiye gibi plastik içermeyen ikramlar kullanabilirsiniz.

Plastik ikram çantalarını geri dönüştürülmüş kâğıttan yapılmış ve renkli çizimlerle dekore edilmiş çevre dostu poşetlerle değiştirebilirsiniz. Kumaş veya renkli kağıtlarsa diğer alternatifleriniz. Eğlenceli bir aktivite olarak çocukların kendi çantalarını kendileri boyamalarına izin verebilirsiniz.

Plastik bayraklardan vazgeçip kumaş veya geri dönüştürülmüş kâğıttan kendi bayraklarınızı kendiniz yapabilirsiniz.

-Latex ve Mylar balonlar (‘’Doğada Çözünen’’ olarak etiketlenmiş olanlar bile) hayvanlar tarafında yutulma riski nedeniyle doğal hayata bir tehdit oluştururlar. Bu balonları kâğıt dekorasyonlarla değiştirmeye ne dersiniz?

-Yemek takımları için ise biyolojik olarak bozulabilen(gübrelenebilen) pipet, tabak ve bardakları tercih edebilirsiniz.

 

Hep beraber çalışarak, gelecek nesillere temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakabiliriz.

Kaynak: One Green Planet