Dallas, ülkenin en büyük kentsel doğa parklarından birini inşa ederek Amerika’nın en yeşil şehirlerinden birisi olmak üzere. Dallas’ın yeni “Doğa Bölgesi”, 28 bin dönümlük “Muhteşem Trinity Ormanı”nı da içine alan 40 bin dönümlük bir araziyi kapsayacak. Michael Van Valkenburgh Associates tarafından tasarlanan Trinity River Parkı, Dallas’ın taşkın ovasını yemyeşil rekreasyon alanına dönüştürebilir.

Trinity River Parkı ziyaretçilere oyun alanlarına, çimenlere ve nehir kıyısındaki patikalara erişim olanağı sağlayacak. Tasarım, Dallas’taki sel hasarını en aza indirmeyi ve bölgenin doğal güzelliğini arttırmayı amaçlıyor. Michael Van Valkenburgh Associates, taşkın alanının altyapısal sağlamlığından emin olmak için hükümet mühendisleriyle birlikte çalıştıklarını; böylece parkın “doğal felaketin kalıntılarından nefes kesici bir manzaraya” dönüşmesini sağladığını belirtti.

Muhteşem Trinity Ormanı’nın bin dönümlük alanı şimdiden, bir golf kulübü, Texas At Parkı ve çocuklar için bir doğa merkezi ve etkinlik alanlarıyla övünen Trinity Nehri Audubon Merkezi haline geldi. Trinity River Parkı, Doğa Bölgesi’nin bir parçası olacak.

Dallas’taki bir diğer iddialı yeşil proje, 117 km’lik parkurları birbirine bağlayan Trinity Strand Yolu. Geçen yıl ilk iki buçuk kilometrelik yol açıldı; daha fazla kilometre eklemek ve mevcut Katy Yolu ile Trinity Nehri arasındaki bağlantı sağlamak için planlama yapılıyor.

Trinity River Parkı projesine Ekim ayının sonlarında 50 milyon dolarlık bir bağışta bulunuldu ve Dallas Belediye Başkanı Mike Rawlings parkın “Dallas’ı 21. yüzyılda yeniden tanımlayacağını” söyledi.

Kaynak: Inhabitat