Dark, Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bilim kurgu ve gerilim türündeki Alman İnternet dizisi. Orjinal dili Almanca olan ilk Netflix orijinal dizisidir ve 1 Aralık 2017’de yayınlanmaya başladı.
Dizide Almanya’daki küçük bir kasaba olan Winden’da kaybolan çocukların hikayesini izliyoruz. 

Herkes ter içinde aniden uyanıyor ve gördüğü “rüya”nın etkisiyle o an’ın duygusunda kalıyor ve karakterimize odaklanmış kameraya yansıyanlar “çok gerçekti eğer gerçek değilse nasıl bunları hissedebilirim ki?”

Zaman geliyor, yüksek fikirler astrale ekiliyor. Interstellar ile daha da görünür hale gelen bir “zaman” kavramı var elimizde bugün. Sinema insanı etkilemek bir fikri yaymak için oldukça fonksiyonel bir araç. İnsanlık ailesinin şuuru yavaş yavaş gelişiyor, zaman kavramlarını konuşuyoruz, kuantum derinlere inmeye başlıyor. Artık içimizdeki nefret daha da azaldı. Birilerinin ölmesini, bir ırkın ortadan kalkmasını istemiyoruz. Böyle bir deneyime ihtiyacı yok vicdanlarımızın?

Zaman bize lineer gibi görünse de gözleyene göre, hıza göre farklı akıyor, farklı hissediyoruz. Her şeyle aynı zamanı yaşamak gibi bir şey var mıdır acaba? Kadim bilgilerde, kabile mitolojilerinde iki farklı zamanlardan bahsedilir. Aborjinler “Düş Zamanı” der mesela. İNK’da zaman konusu ayrıca ele alınmıştır. Yatay zaman ve asli zaman açıklanır.

“Yüzeysel zaman ya da düzlemsel zaman; ‘aslî zaman’ akışının dünyadaki tecellisi olan; hep bir başlangıç ve bir bitiş noktasıyla sınırlı bulunan; tek bir yöne doğru, birbirini izleyen periyotlar hâlinde seyreden; üç boyut anlamına tâbi (üç boyutlu mekânlarda geçerli) “basit zaman” ya da “dünya idraki”nin tâbi olduğu “zaman formu”dur. Her âlemden geçerken o âleme göre tecelli eden aslî zamanın tecellilerinden biri de dünya-üstü âlemlere mahsus ‘küresel zaman’dır.”

Konuyu biraz açalım. ZZ’ küresel zaman. RSPO alanı da ZZ’ bir noktada kesen bir kağıt gibi düşünün. Asli zaman üzerinde tek bir noktadasın ancak kağıdın iki boyutlu (zaman boyutu tek noktadan kestiği için şimdilik etkisiz diyebiliriz.) yüzeyinde dairesel olarak sürekli hareket ederiz. Dinlerde de bahsedilen bu dünya hayatı bir andır, göz açıp kapayıncaya kadar geçer gibi deyişlerin çok temel bir açıklaması. Konuyu incelemek için İlahi Nizam ve Kainat 221 sayfaya bakabilirsiniz.

Hemen Dark’a geri dönelim ve zaman makinemize bir göz atalım. Makinanın çalışması için yakıt gerekli. Bu iyi bir şey, bir şey yakmak iyidir. Vampire the masquerade bloodlines’da ve Werewolf’ta kan yakan bir sistem de mevcuttur.

Dizide istediğiniz bir zamana değil de makinanın sizi attığı döngüsel aralıklara gidebiliyorsunuz. 33 yıl öncesi ya da sonrası diye bir şey var karşımızda. Öncesi ve sonrası kafamızı karıştırırken daha daha söylemediğin bir şeyin nasıl gerçekleştiğini de anlıyoruz. Diziye başlamadıysanız bir göz atın derim.

Kapak görseli decider.com’dan alınmıştır.