Okuma süresi: 2 dakika

Datça’ya bi’ mevzu gerek diyerek çıkmışlar yola. Gerçekten alışılmadık bir mekan burası. Adıyla müsemma, mevzuları var. Mevzu, aynı zamanda işletmecisinin de vegan olduğu, Datça’nın ilk ve tek vegan mutfağına sahip mekanı. Vegan menüdeki seitan soteyi özellikle öneriyoruz. Seitanın pek çok yerde sandviç olarak sunulmasının aksine, güveçte sote olarak servis yapılmasını çok seveceksiniz. Bunun dışında karabuğdaydan yapılmış vegan köfte ve pancarla yaptıkları vegan burger şimdiden gözde olmuş. Bunların yanında vegan çedarlı ve sucuklu burger de hızlı atıştırmalık isteyenler için menüdeki yerini sağlamlaştırıyor. Veganların ve vejetaryenlerin Datça’ya gittiklerinde mutlaka uğraması gereken bir mekan Mevzu.

Mevzu ayrıca Datça’da bir ilki daha gerçekleştiriyor ve biranın yanında getirdikleri sürpriz tapas ikramlarıyla, tapas bar vasfını fazlasıyla hakkediyor. Buz gibi bir bira, kuruyemişten çok daha fazlasını hakeder anlayışına sahip mekanda, her biranızın yanında o güne özel kanepeler, turşular, salatalar veya zeytinyağlılar ikram olarak sunuluyor.

Mevzu sağlıklı beslenmeyi de önemsediğinden, bira yanında aperatif olarak sunulan ya da ana yemeklere eşlik eden patatesi kızartmıyor. Yağsız tavada ve özel sosla sunulan patates, diğer yerlerde yediğiniz patatese hiç benzemiyor.

Güneş batmaya başlarken kabuk değiştiren mekan, Mevzu Meyhane’ye dönüşüyor. Küçük mekandaki gönlü geniş misafirlerle mevzular derinleşiyor ve günlük hazırlanan lezzetli mezeler; yasemin kokuları eşliğinde sizlere güzel geceler yaşatıyor. Günlerce bekletilen, envai çeşit meze sunumu anlayışı yerine; kapasiteleri ölçüsünde günlük hazırlanan ve oldukça lezzetli mezeleriyle, Mevzu butik mekan olduğunu da açık biçimde gösteriyor. Şunu da unutmayalım ki; yiyecek olarak tükettiğiniz hemen her şey, Datça yarımdasında doğal üretim yapan köylülerden ve kooperatiflerden temin ediliyor. Böylelikle yerel ve doğal tarımı, yerel üretimi ve kooperatifçiliği de destekliyorlar.

Fiyatları, Datça ortalaması göz önüne alındığında makul olarak değerlendirilebilecek mekanın sizlerden bir ricası da var: Yerlerinin küçüklüğü nedeniyle rezervasyon yapılmasını, sunacakları hizmeti önceden kusursuz hazırlamaları için çok önemsiyorlar.

Mevzuları sadece bir ticari işletme olmayan mekan sahipleri; ayrıştırılmış atık sistemi, cinsiyetsiz tuvaletleri, vegan dostu menüleri, yerel üreticiye destekleri ve sezonda ve kış aylarında kültür sanat etkinliklerine verecekleri ağırlıkla, farklı bir mevzu yaratma iddiasında olduklarını da ortaya koyuyor. Datça’daysanız, mutlaka uğramalısınız ki; Datça’da bir Mevzu’nuz olsun.