Özgürlük ve yılların getirdiği yaşanmışlıkların insan bedenindeki yansıması düşünüldüğünde Adrian Sibley’nin çektiği kısa film, yıllardır gördüğümüz en etkileyici yapımlardan biri. Filmdeki karakterin özgeçmişi hakkında bilgi sahibi olmadan da bunu söylemek mümkün.

Stopping Time (Zamanı Durdurmak) adlı film; David Bowie ve Kate Bush‘a “bedenlerini serbest bırakmayı” öğretmiş, dünya çapında çığır açmış bir koreograf ve dansçı olan Lindsay Kemp‘in hayatından bir kesit sunuyor.

Film İtalya’nın Livorno şehrinde çekildi. Bugün 77 yaşında olan Lindsay’nin bedeni yılların izlerini taşıyor olsa da hayallerinin peşinden giden idealist ruhun şiirselliğini görmemek mümkün değil. Hâlâ dans eğitimi veren Lindsay, ilerleyen yaşının hareketlerini nasıl etkilediğini anlatırken umut dolu konuşuyor. Hikâyesini anlatma biçimi ise dikkatimizi çekmekle kalmıyor, içimizde bir yerlere dokunuyor. Adrian, “Filmi çekerken amacım, sevdiği işi yapmaya devam eden yaşlı bir adamın hayatına dair içten, düşündürücü bir an yakalayabilmekti” diyor.

3_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa

Lindsay Kemp 2

“Lindsay etkileyici bir adam, ancak aynı zamanda hayatı boyunca inanılmaz bir serüven yaşamış ve bu süreçte başkalarının hayatlarına dokunmuş bir sanatçı. Kimi eleştirmenler yegane yeteneğinin, uygunsuz davranışlar sergilemek olduğunu düşünüyor. Kimileri için ise Lindsay, geleneksel dansçı imgesine uymak zorunda olmadığımızı bizlere gösteren bir ilham kaynağı. Kim ne derse desin, günümüzde eşine az rastlanır, özgür ve yaratıcı bir ruhu temsil ettiğini söyleyebiliriz. Bu adamın ömrünün son yıllarında içindeki dans ateşine sımsıkı sarılmasını ve hep söylediği gibi insanın sahip olduğu en değerli şey olan özgürlüğünden vazgeçmemesini diliyorum.”

1_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa6_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa5_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa7_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa8_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa2_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa4_David Bowie ve Kate Bush’un koreografından hayat, ölüm ve dans üzerine çarpıcı bir kısa

Kaynak: It Is Nice That