Okuma süresi: 2 dakika

Değişim Benimle Başlar eğitimlerimiz, İyilik Peşinde Koşan gönüllülerimiz ve topladıkları bağışlar sayesinde şimdiden 86 kişiye ulaştı!

İstanbul Maratonu ve Antalya Runatolia’da Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği için 47 gönüllü koşarak toplam 37.670 TL bağış topladılar. Bu bağışlar sayesinde, 2017 yılı boyunca 358 kişiye cinsel şiddet alanında tam günlük farkındalık eğitimleri ulaştırabileceğiz. Tüm koşucularımıza ve koşucularımızı destekleyerek kampanyamıza bağış yapan tüm bağışçılara; bize inandıkları ve bizimle oldukları için tekrar teşekkür ediyoruz.

Değişim Benimle Başlar projesi başvuruları Mart ayında açıldı. Duyurunun hemen ardından İzmir, Diyarbakır, Balıkesir, Ankara, Sivas gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinden pek çok başvuru aldık. Eğitimlerimiz Nisan ayında başladı ve Kasım 2017’ye kadar devam edecek.

Nisan ayı boyunca Adım Adım CŞMD koşucularımız, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı çalışanları ve Benimle Gülümse Proje ekibi, Kadının Fenni Grubu, Sıfır Ayrımcılık Derneği, Bomovu (Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi ), Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği, Kaos GL ve Pembe Hayat LGBT Dayanışma Derneği ile buluşarak toplam 86 kişiye ulaştık.

Mayıs ve Haziran aylarında üniversite öğrencileri, gençlik örgütleri, okul psikolojik danışmanları, eğitimciler ve genç avukat grupları ile eğitimlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Katılımcıların Paylaşımları

”Bu tür eğitimler çoğaltılsın, geliştirilsin ve daha fazla insana ulaşması sağlansın.”

”Cinsel şiddetle ilgili mitler konusu benim için çok çarpıcı oldu. Dilimize yerleşmiş ve içselleştirdiğimiz birçok cümlenin, toplumsal dil bağlamında ne kadar yanlış olduğunu görmüş oldum.”

”Cinsel şiddetin mağduru da faili de olabileceğimi fark ettim. Fail ve hayatta kalanları uzakta aramamak gerek.”

”Bu eğitimlere çok ihtiyacımız var. Artması ve yaygınlaşması dileğiyle.”

”Cinsel istismar konusunda kullandığımız dilin ve kavramların ne kadar etkili olduğunu öğrendim. Sapık, kurban, fail arasındaki farkın istismara bakışımızı ve istismar vakasını ele alışımızı bile ne kadar değiştirebileceğini gördüm.”

Modüller

Değişim Benimle Başlar eğitimlerinin 1. modülü Flört Şiddeti: Tanımı, Türleri ve Mitler 17-25 yaş arası gençler için toplumsal cinsiyet temelli şiddet, ayrımcılık, şiddetin farklı biçimleri, flört şiddeti konusundaki yaygın mitler, güvenli ilişkinin özellikleri ve onay kavramı gibi konuları içeriyor.

2. modül Cinsel İstismar: Mücadele ve Müdahale Yöntemleri eğitimciler, çocuk çalışanları ve ebeveynlere yönelik; hak temelli yaklaşım, çocuklar için onay ve sınır kavramları, cinsel istismarın tanımı ve biçimleri; koruyucu-önleyici yaklaşım konularını içeriyor.

3. modül Cinsel Şiddet: Tanımı, Türleri, Mitler ve Kavramlar cinsel şiddet konusuna giriş niteliğinde; sosyal çalışanlara ve konu hakkında farkındalık kazanmak isteyen tüm bireylere yönelik; cinsel şiddet alanında güçlendirici dil ve yaklaşım, hayatta kalanla görüşme yöntemleri gibi konuları kapsıyor.

Siz de Değişim Benimle Başlar diyorsanız; 20-25 kişilik grubunuzu oluşturduktan ve eğitim içeriğinizi belirledikten sonra; online başvuru formunu doldurup bize ulaştırabilirsiniz.

Eğitimlerde katılımcılara dağıttığımız eğitim kiti içinde konu ile ilgili görsel materyaller, değişim benimle başlar rozeti, bilgilendirici broşür ve eğitim materyalleri yer alıyor. Ayrıca eğitime tam katılım sağlayan katılımcılara katılım belgesi veriyoruz.

Cinsel şiddet sustukça artar; hadi karanlığa gömülmeden, renklerimizi kaybetmeden, sesimiz çıktığı kadar konuşmaya devam edelim. Unutmayın, sessizliği kırmak ilk adımdır!