Ana SayfaEkolojiDoğaDicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri'ne sevindirici haber

Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’ne sevindirici haber

-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nde ‘doğa katliamına’ yol açacak olan ‘Yapı Rezerv Alanı’ kararı, mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak tehlike bitmiş değil.

Diyarbakır’ın güneybatısında bulunan Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri kentin değerli alanlarından. Değeri yeşilinde saklı olan alana ‘kentin akciğeri’ demek en uygun betimleme. Diyarbakır’ın simgesi ve besin kaynağı olan Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nde geri dönüşü imkansız bir doğa katliamına yol açacak olan ‘yapı rezerv alanı’ kararı, mahkeme tarafından reddedildi. Bunu yanı sıra; İl Toprak Koruma Kurulu’nun ‘Hevsel Bahçeleri’ndeki 7 bin 517 dönümlük arazinin tarım arazisi niteliğinden çıkartılması’ yönündeki kararı bakanlıkta onay bekliyor. Bu durum doğa için mücadelede rehavete kapılmadan çalışmaya devam gerekliliğini ve tehlikenin bitmiş olmadığının açık kanıtı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 23 Ağustos 2013’te aldığı kararla bin 100 hektarlık alanı imara açmıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise bu karar üzerine, yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Başvuru; Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Mirası‘na adaylık sürecinin devam etmesinin yanında, alanın yapılaşmaya elverişli olmaması, imar planları ile birlikte kentin tarihi ve kültürel değerlerinin dikkate alınmaması gerekçesiyle yapılmıştı.

Ancak belediyenin bu başvurusuna, Bakanlığın herhangi bir cevap vermemesinden ötürü konu yargıya taşındı. Diyarbakır 1. Bölge İdare Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin kararını verdi. Mahkeme dosya ekindeki bilgi ve belgelerden yola çıkarak söz konusu alanın imar planları ve üst ölçekli çevre düzeni planlarında yeşil alan olarak kaldığı, ancak bakanlık tarafından yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak istenen alanın yerleşime açılamaya elverişli olmadığı’ kanaatine vardı. Böylece doğanın yıkımı engellenmiş oldu.

Tehlike sürüyor!

İl Toprak Koruma Kurulu tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Dicle Vadisi’ndeki 7 bin 517 dönümlük tarım arazisinin, tarımsal nitelikten çıkartılmasını kararlaştırılmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında alınan bu karar ise ‘hâlâ’ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda bekliyor. Bu karara ilişkin de Büyükşehir Belediyesi’nin “yürütmenin durdurulması ve kararın iptali” talebiyle Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne Aralık ayı içerisinde yaptığı başvuru var. Yine mahkemece ‘Yapı Rezerv Alanı’nın iptalini isteyen kararın, İl Toprak Koruma Kurulu kararına da emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Başlık Görseli: Yollardan.com

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol