Gençlik ve Değişim Derneği ile Ekoloji Derneği, UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Hevsel Bahçelerini hem keşfetmek hem de temizleyerek farkındalık oluşturmak amacıyla bir saha çalışması gerçekleştirdi.

Çalışma kapsamında, sabahın erken saatlerinde Mardinkapı’da bir araya gelen yaklaşık 100 genç, temizlik öncesi Keçi Burcu altındaki eski su değirmenlerinin olduğu alana geçti. Burada, ekolojist Zeki Kanay,  Hevsel Bahçeleri hakkında tarihsel bilgilerini paylaştı ve güncel konular üzerinden tanıtım gerçekleştirdi.

Tanıtım sonrasında gençler, Hevsel Bahçeleri’ndeki yaşamı tanımak için Dicle Nehri’ne kadar yürüdü. Yürüyüş sonrasında verilen kısa bir molanın ardından Dicle Nehri kıyısına atılan molozlar ve Hevsel Bahçeleri’ndeki çöpler toplandı. Gençler, yaklaşık 20 torba çöp topladı.

Etkinlik sonrası ekolojist Kanay, katılımcılara teşekkür ederek toplumun temizlik bilincine sahip olması gerektiğini ve bununla birlikte çöplerin azalacağını belirtti.

Gençler, son olarak yaptığı etkinliği çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştirdi.

HEVSEL BAHÇELERİNİN ÖNEMİ

UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve 180’den fazla kuş türünün yanı sıra susamuru, tilki, sansar, sincap ve kirpi gibi birçok memelinin de barınağı olan Hevsel Bahçeleri, fotoğraf tutkunları ile yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi haline geldi.

Hevsel Bahçeleri’nden geçen Dicle Nehri ile hemen bitişiğinde türkülere, hikayelere, masallara konu olan Kırklar Dağı, Mervanoğlu Nizamüddevle Nasr’ın buyruğu üzerine, 1065 ile 1067 tarihlerinde yapılan On Gözlü Köprüsü ve kale içi sarı, turuncu, kırmızı, yeşil ve mavinin bütün tonlarını içeriyor.