Ana Sayfaİnsan ve ToplumTarihDoğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin 25. yıldönümü

Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin 25. yıldönümü

-

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu içinde yüzyıllar boyu varlığını sürdüren Alman ulusları, endüstrileşen ve değişen dünya şartlarının etkisiyle 1871 yılında ilk defa birleşti. İkinci Dünya Savaşı sırasında bölünen topraklar, 1990 yılında tekrar ve son kez birleşti. Almanlar bu duruma “Yeniden Birleşme” adını koydu.

Birinci Dünya Savaşı’nda, Almanya’yı çok büyük vergiler ve toprak kaybıyla cezalandıran galip gelen devletler İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ise ülkenin hem topraklarını işgal etti hem de ikiye bölerek cezalandırdı. Savaş sonunda Berlin’e giren Sovyetler, ateşkes antlaşması sonrası bölgeden çekilmedi ve 7 Ekim 1949’da kendi kontrolünde bulunan Alman topraklarında kendi güdümünde bir devlet kurdurup Demokratik Alman Cumhuriyeti adını koydu. Almanya, batı kısmında bulunan İngiliz, Amerikan ve Fransız işgal güçlerinin etkisiyle 23 Mayıs 1949’ta kurulan Federal Alman Cumhuriyeti ile tekrar şekillendi. Halen Almanya sınırları içinde galip devletlerin (ABD-Fransa-İngiltere) askeri üsleri bulunuyor.

Alman yeniden birleşmesi 1
Aslında her şey 1980’li yılların sonunda Sovyetler Birliği’nde çözülme belirtileri ile başladı. Birçok devletin bağımsızlığı ve dünyanın Batı emperyalizmi ve Sovyet emperyalizmi arasında bölünmüşlüğü ile de son buldu. Olayların başlangıcı, Sovyet Doğu Bloku’na bağlı Sosyalist Polonya Cumhuriyeti‘nde Gdanks şehrindeki Tersane İşçileri Sendikası (Dayanışma- Lehçe Solidarność) tarafından başlatılan grevlerdi. Bu sosyalist sisteme başkaldırı önce sıkıyönetimle bastırılmaya çalışıldı, başkaldırının engellenememesinin ardından ise geri adım atıldı.

Silvester 1989 am Brandenburger Tor
1988 yılındaki Polonya grevleri bütün Doğu Bloku’ndaki ülkelerde dalgalanmalara yol açtı. Bu olaylar 1990 yılında Demokratik Almanya Devleti’nin bağımsız seçimlere gitmesine yol açtı ve seçilen hükümet Federal Almanya ile birleşme görüşmelerine başladı. Görüşmeler İki Artı Dört Antlaşması ile sonuçlandı. Dört işgalci devlet (ABD, Fransa, Birleşik Krallık, Rusya) ve iki işgal edilmiş devlet (Federal Almanya, Demokratik Almanya) aralarında görüşerek birlik anlaşmasını imzaladı.

Alman yeniden birleşmesi 3
Dönemin Hristiyan Demokrat Başbakanı Helmut Kohl, Doğu Almanya yönetimi ve İkinci Dünya Savaşı’nın galipleriyle birlikte, iki Almanya’nın birleşme planını oluşturdu, Avrupalı komşularına ve dünyaya şu mesajı verdi: “Biz Almanlar tarihten ders aldık. Biz barış ve özgürlüksever bir halkız. Bundan sonra asla demokrasimizi, özgürlük ve barış düşmanlarının ellerine bırakmayacağız. Bizim için vatan sevgisi, özgürlük aşkı ve iki komşuluk ilişkileri bölünmez bir bütündür.”

Alman yeniden birleşmesi 6
1990’da Doğu Almanya’da resmi para birimi Mark kullanılmaya başlandı. İki Almanya arasında ekonomik birlik oluşturuldu. Ağustos 1990’da ise Doğu Almanya yönetimi, Federal Almanya’ya katılma kararı verdi. 3 Ekim 1990’da anlaşma resmen imzalandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker konuşmasında şu tarihi sözleri sarf etti: “Birleşmenin, insani açıdan ne kadar başarılı olacağını hiçbir hükümetlerarası anlaşma, hiçbir anayasa, hiçbir karar belirleyemez. Bu tamamen her birimizin davranışlarına bağlı.

Alman yeniden birleşmesi 10
Yeni birleşmiş Almanya, ne NATO’dan ayrıldı ne de *Avrupa Ekonomi Topluluğu’ndan; üyeliği her iki oluşumda da devam etti. Birleşme sonrası işgalci dört devletten üçü Almanya’nın doğusundaki devletlerin NATO ile birleşmeyeceği sözünü vermişlerdi. Sonra bu söz tutulmadı ve eski Doğu Bloku ülkeleri grup hâlinde hem NATO hem de AET’na dahil edildiler.

Avrupa Ekonomi Topluluğu: AB öncesi Avrupa ülkeleri arasında oluşturulmuş ortak ekonomi birliği.

SON YAZILAR

AKP’li yıllarda çocuk I: Eğitim sistemi bile yorgun

21 yıllık AKP iktidarının bugüne bıraktığı yıkıntılar saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu yıkıntılar içerisinde eğitim ve çocuklara dair olanlar ise bir hayli fazla. 21 yılda eğitim...

Matematiksel Sayılardan Sihir Yapan Bilim Kadını: Ada Lovelace

Babam Hasan Atay Anısın 10 Aralık 1815 yılında Londra'da Augusta Ada Byron ismiyle dünyaya gözlerini açan, insanoğlunun ise geç bir tarihte bir yüzyıl sonra Ada Lovelace...

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Antidemokratik demokrasiler ve seçim çıkmazı

Gün geçmiyor ki ülkemizde yeni haberler ortaya çıkmasın. Her çıkan haber içimi daha da acıtıyor. Ölen kadınlar, çocuklar; bir hiç uğruna, belki evrimsel sürecin getirdiği bir içgüdü ile...
Ozan Kemal Çullu
Ozan Kemal Çullu
1972 İstanbul doğumlu. İlk, orta ve liseyi İstanbul’da okudu. Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Uluslarası İlişkiler Bölümünde bir süre eğitim gördü; fakat ailevi sebeplerden dolayı tamamlamadan ayrıldı. Uzun yıllar çeşitli sektörlerde ithalat ve ihracat bölümlerinde çalıştım. Halen Mobilcadde.com internet sitesin bayi sorumlusu olarak çalışmakta.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol