Okuma süresi: 2 dakika

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölge halkının Yeşil Yol Projesi’ni sahiplendiğini, projeye tepki gösterenlerin de dışardan gelen provokatörler olduğunu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Fevzi Gümrükçüoğlu da vatandaşların projeye reaksiyon gösterenleri “boğacağını” söyledi.

8 ili içeren Yeşil Yol Projesi hakkında tartışmalar sürerken bakanların ve yetki sahiplerinin açıklamaları da her geçen gün farklı bir boyuta taşınıyor. Şiddet dilinden kurtulmamızın, yeşile sahip çıkmamızın gerekliliğini sürekli konuştuğumuz bu günlerde yetki sahiplerinin bu davranışı oldukça garip. Ama körler sağırlar birbirini ağırlar deyimini hatırlatan diyalog aslında çok da şaşırtmadı. 

Türkiye orman varlığını artırıyormuş!

Radikal’de yer alan habere göre, Bakan Eroğlu Trabzon’da temaslarda bulunmaya gitti. Vali ziyaretinde 16 tane müjdesi olduğunu ve Trabzon’a 248 milyonluk yatırım yapılacağını açıkladı. Eroğlu mevzu bahis bölge halkının Yeşil yol’a sahip çıktığını, karşı duranların ise dışarıdan gelen provokatörler olduğunu iddia etti. Sadece Trabzon’da ve yalnızca 13 tane ağa kesildiğini öne süren Eroğlu, kesilen ağaçların da zaten ahım şahım değil bodur ağaçlar olduğunu söyledi. Eroğlu ayrıca Türkiye’nin dünyada orman varlıklarını artıran nadir ülkelerden olduğunu da anlattı!

Kesilen 13 ağaç yerine 13 bin fidan dikilmesi talimatı verdiğini söyleyen Eroğlu görevlerinin ormanları korumak olduğunu da ekledi. Bu arada söze karışan Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun sarfettiği sözler ise oldukça şaşırtıcı: “Sayın Bakanım, Büyükşehir olmamız münasebetiyle Trabzon’da biz yapıyoruz. Oradaki vatandaşlarımız buna reaksiyon gösterenleri görmesinler, boğacaklar onları. Son derece memnunlar.”

Havva Bekar

3-5 provokatör

Bu sözlerin üzerine Eroğlu da vatandaşın memnun olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Oradaki vatandaşlar çok memnun. Çünkü onlar yöresel ürünler satacak. Turist gelecek, gelenler de zengin turistler. O bakımdan orada vatandaşlar ‘bir an önce yapın’ diyorlar ama dışarıdan gelen bazı insanlar, provoke etmek isteyenler buna karşı çıkıyor. Vatandaşı mı dinleyelim, 3-5 tane provokatörü mü dinleyelim, onu siz takdir edin.”

Türkiye’nin bir bakanı ve belediye başkanının Yeşil Yol Projesi hakkındaki bu diyaloğu incelenerek ders konusu olabilecek, insan psikolojisi hakkında fikir verebilecek nitelikte…