Ana SayfaEkolojiEnerji7 bin kişinin yaşayabileceği suyun üzerindeki bu yapı hiçbir atık üretmeyecek

7 bin kişinin yaşayabileceği suyun üzerindeki bu yapı hiçbir atık üretmeyecek

-

Fransız mimar Jacques Rougerie tarafından tasarlanan ve yine Rougerie tarafından “denizden gelen insanların şehri” manasındaki “Mériens şehri” şeklinde adlandırılan dev yüzen şehir, bilim insanlarına okyanus üstünde yaşayabilecekleri bir ortam sunmak için tasarlandı. Bu fütüristik yapı 900×500 metre ebatlarında ve 7 bin bilim insanıyla öğrenciye; uzun süreli araştırma yapabilme imkânı veren laboratuvar; sınıf, amfi, yaşam alanları ve spor gibi diğer boş vakit aktiviteleri için alanlar sunuyor.

Rougerie, yapının boyutlarını ve 7 bin uluslararası bilim insanının yapıda dengeli bir yerleşimde yaşaması gereğini göz önünde bulundurarak, şehri dev bir vatus balığı şeklinde yapmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Vatus balığının seçilmesinin en temel sebebi, fırtına gibi sert hava koşullarına dayanabilen yapısı. Görünen yüzeyi sadece 60 metre yüksekliğindeyken, okyanusun altında 120 metrelik kısmı yapıyı sağlam ve dengeli şekilde tutuyor. Şekil aynı zamanda binanın orta kısmında büyük bir gölcük bulunmasına izin veriyor. Bu da bilim insanlarının farklı canlıları incelemesine izin verecek. Kanatlardaki damarlar da ikâmet edenlerin, topraksız seralarda meyve ve sebze yetiştirmelerini sağlayacak.

Manta Ray 2

Noémie Jennifer’ın Creators Project’teki raporuna göre, tüm yapı yüzde 100 sürdürülebilir ve otonom. Yapı yenilenebilir deniz enerjisi ile çalışacak ve sıfır atık üretecek. Henüz bunun nasıl yapılacağı netleştirilmemiş olsa da Rougerie, Batı Avustralya sahillerinde yeni devreye giren dalga istasyonlarına bağlı şebekelerle başarmayı planlıyor.

Myles Gough şubat ayında bu istasyonların çalışma mekanizmasını şöyle anlatmıştı: “Şamandıralar 25 – 50 metre derinliğe yerleştirilen deniz dibindeki pompa ünitesine bağlı. Şamandıralara çarpan dalgalar pompaları çalıştırıyor ve basınçlı deniz suyunu boru hattı aracılığıyla okyanusun altından kıyıdaki bir hidroelektrik santraline yolluyor. Burada yüksek basınçlı su türbinleri çeviriyor ve enerji üretiyor.”

Manta Ray 3

Şimdilik Mériens şehri tamamen kavramsal, ancak Rougerie bu yapının 2050 yılında araştırmacılar için hazır olmasını istiyor. Deniz sevdalısı mimar, yüzen laboratuvarı olan SeaOrbiter‘ın inşasına başladı bile. Tech Insider’ın raporuna göre tamamlandığında SeaOrbiter 12 kata sahip olacak; bunun 6 katı suyun altında kalacak ve 50 milyon ABD dolarına mâl olacak. Bu ilk adım olacak yapının 2016’da devreye girmesi bekleniyor.

22 kişilik Sea Orbiter – Yüzen laboratuvar

 
Kaynak: Inhabitat, Science Alert, Quartz

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol