Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerDoğumunun 200. yılında Marx "Assos’ta Felsefe" etkinliğinde anılacak

Doğumunun 200. yılında Marx “Assos’ta Felsefe” etkinliğinde anılacak

-

18 yıldır düzenli olarak gerçekleşen ve gelenekselleşen Assos’ta Felsefe adlı etkinliğin bu yılki uluslararası toplantısı 2-5 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşecektir. Felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Aristoteles’in yaşamının bir bölümünü geçirdiği ve felsefe eğitimi verdiği antik Assos kentinde yapılan ve Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr.Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum etkinliğine, yurt dışından ve yurt içinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor.

Bu yılki sempozyum konusu, doğumunun 200. yılı vesilesiyle, felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan 19. yüzyıl Alman filozofu Karl Marx olacak. Marx’ın Siyaset Felsefesi’nin farklı bakış açılarıyla ele alınacağı sempozyuma, Prof. Dr. Richard Miller (Cornell Üniversitesi), Prof. Dr. Andrew Chitty (Sussex Üniversitesi), Prof. Dr. William H. Shaw (San Jose Eyalet Üniversitesi), Prof. Dr. Tony Smith (Iowa Eyalet Üniversitesi), Prof. Dr. Karsten J. Struhl (New York Şehir Üniversitesi), Prof. Dr. Türker Armaner (Galatasaray Üniversitesi), Prof. Dr. Doğan Göçmen (Dokuz Eylül Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Larry Udell (West Chester Eyalet Üniversitesi) ve Yard. Doç. Dr. Jan Kandiyali (İstanbul Teknik Üniversitesi) konuşmacı olarak katılacak.

Etkinlik çerçevesinde aynı zamanda, Antik tiyatroda, Anne Monika Sommer-Bloch, bir klasik müzik keman dinletisi de gerçekleştirecek.

Toplantı ücretsiz ve herkese açıktır. Ayrıntılı bilgi ve “on-line” kayıt için: www.philosophyinassos.org

Program şöyle:

ASSOS’TA FELSEFE 2-5 Temmuz 2018
Doğumunun 200. Yılında Karl Marx

2 Temmuz Pazartesi

19:00 Athena Tapınağı: Tanışma, mavi deniz, şarap, güneşin batışı
21:30 Liman’da Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

3 Temmuz Salı

12:30 Andrew Chitty (Sussex Üniversitesi): “Hegel’s and Marx’s Intentions: Self-clarification, Justification and Disjustification”

14:00 Türker Armaner (Galatasaray Üniversitesi): “Marx on Consciousness and Self-Consciousness”

15:30 Jan Kandiyali (İstanbul Teknik Üniversitesi): “Marx, Communism and Basic Income”

17:00 Tony Smith (Iowa Eyalet Üniversitesi): “Karl Marx on Technology in Capitalism”

18:30 Doğan Göçmen (Dokuz Eylül Üniversitesi): “What is Philosophical in Marx’s Capital?”

20:00 Sempozyum Alanında Akşam Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

4 Temmuz Çarşamba

13:30 Richard Miller (Cornell Üniversitesi): “Rejecting and Using Marx: Capitalism, Power and Reform”

15:00 William H. Shaw (San Jose Eyalet Üniversitesi): “Karl Marx on History, Capitalism, and…Business Ethics?”

16:30 Larry Udell (West Chester Eyalet Üniversitesi): “Capital in the 21st Century: What are the Questions?”

18:00 Karsten J. Struhl (New York Şehir Üniversitesi): “Buddhism and Marxism: Points of Intersection”

22:30 Antik Tiyatro’da Klasik Müzik: Anne Monika Sommer-Bloch

5 Temmuz Perşembe

14:30 Truva Ziyareti

21:00 Veda Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

Not: Toplantı Assos Terrace Otel’de (Telefon: 90-286-7640285) gerçekleşecektir. Tüm konuşmalar ve tartışmalar İngilizce’dir. Herhangi bir çeviri yapılmamaktadır. Her konuşma ve oturum 1 saattir. Oturumlar arasında 30 dakika ara verilmektedir.

Konuşmacılar hakkında kısaca:

Richard Miller: Cornell Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi ve Etik. “Equality, Democracy and National Sovereignty: Reconciling East and West”, “Globalizing Justice: The Ethics of Poverty and Power”, “Moral Differences: Truth, Justice and Conscience in a World of Conflict”, “Fact and Method: Explanation, Confirmation and Reality in the Natural and the Social Sciences”, “Analyzing Marx: Morality, Power and History” kitaplarının ve alanında bir çok makalenin yazarıdır.

Tony Smith: Iowa Eyalet Üniversitesi Felsefe ve Din Çalışmaları Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Teknoloji Felsefesi, Marx, Hegel, Habermas. “Globalisation: A Systematic Marxian Account”, “Technology and Capital in the Age of Lean Production: A Marxian Critique of the ‘New Economy’ ”, “Dialectical Social Theory and Its Critics: From Hegel to Analytical Marxism and Postmodernism”, “The Role of Ethics in Social Theory: Essays from a Habermasian Perspective”, “The Logic of Marx’s Capital: Replies to Hegelian Criticisms” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

William H. Shaw: San Jose Eyalet Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Etik, Uygulamalı Etik, Toplum ve Siyaset Felsefesi. “Business Ethics”, “Moral Issues in Business” ve “Contemporary Ethics: Taking Account of Utilitarianism” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Andrew Chitty: Sussex Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (“Senior Lecturer”). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Rousseau, Kant, Hegel, Fichte, Marx. “Karl Marx and Contemporary Philosophy” (Martin Mc Ivor ile birlikte) kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Karsten Struhl: New York Şehir Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (“Adjunct Lecturer”). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Epistemoloji. Alanında birçok derleme kitap çalışması bulunmaktadır ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Türker Armaner: Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Estetik, Spinoza, Hegel, Fichte, Marx, Schopenhauer, Kierkegaard. “Dalgakıran,” “Taş Hücre”, “Kıyısız” (kısa öykü), “Tahta Saplı Bıçak”, “Hüküm” (roman), “Tarih ve Temsil” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Doğan Göçmen: Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Ekonomi Felsefesi, Hobbes, Smith, Kant, Hegel, Marx, Husserl. “Modern Felsefe: Tarihsel Anlamı, Güncel Mirası; Adam Smith, Hegel ve Marx” ve “The Adam Smith Problem: Reconciling Human Nature and Society in the ‘Theory of Moral Sentiments’ and ‘Wealth of Nations’” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Larry Udell: West Chester Eyalet Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Hukuk Felsefesi, Ekonomi Felsefesi, Sosyal Bilimler Felsefesi. Alanında çeşitli makalelerin yazarıdır.

Jan Kandiyali: İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi. (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Marx. Alanında çeşitli makalelerin yazarıdır.

SON YAZILAR

Hiçliğe Övgü

Yanılgılarının kıyısındaki sonsuz evrende bilinmezliğe yelken açtın. Ne kovaladığın bir şey vardı ne de aradığın herhangi bir şey… Sislerin arasında yol alırken, güneşe kavuşacağını ummaktan...

Felsefe Taşı: Bilgelik arayışındaki içsel yolculuk

Felsefe insan aklının sınırlarını sonuna kadar zorlayan cesur bir maceraperesttir. Bu yolculuk yorucudur, engebelidir ve zorlayıcıdır. Bu yüzden de yeterli sabrı ve çabayı gösterenleri bekleyen...

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol