Okuma süresi: 2 dakika

Yaklaşık 8 yıl boyunca domuz yetiştiriciliği yapan Bob Comis, yaptığı iş dolayısıyla oldukça mutlu bir insandı, yılda yaklaşık 700 domuz yetiştiriyor ve onları kesilmesi için mezbahalara yolluyordu.

Bir zamanlar severek yaptığı iş hakkında konuşan Comis, “Yaptığım işi çok seviyordum, bu denli inanılmaz canlılar etrafında olmaya bayılıyordum. Aynı zamanda yaptığım işin ve istikrarlı rutinimin ruhsal sağlığıma katkısı bulunmaktaydı” diyor.

Yetiştirdiği domuzlara endüstriyel hayvancılık sektörüne nazaran daha iyi bir hayat sunan Comis, domuzların açık havada yaşamalarını sağlıyor, sosyal ilişkilerine müdahale etmiyordu.

Bir taraftan kendisini gıda sistemine katkıda bulunan, bir taraftan da hayvan refahı hakkında endişeler besleyen ve bu harekete katkı sağladığını hisseden biri olarak düşünüyordu.

Bob Comis 3

 

Yaklaşık 2 yıl önce Comis, domuzlar ile iletişim hâlindeyken her şeyin değiştiğini hissettiği bir anda buldu kendini. 2014 yılının Ocak ayında bir sabah vakti çiftlikte tur atan Comis, “Grup hâlinde duran domuzlara yaklaşmadan hemen önce, her şey oldukça normal gözüküyordu” diyor. 

Bob Comis 4

Her şeyin aniden değiştiği hissiyle baş başa kalan Comis, anlattığına göre sebepsiz bir şekilde hareketsiz kalmış. O anı, “Nedense domuzlara baktığımda bana oldukça farklı gözüküyorlardı” diye anlatıyor. Neler olduğunu anlamadığı hâlde düşünmeye başlayan Comis, o andan itibaren vegan bir yaşam tarzına dönmeye karar vermiş. Ancak neden olduğu bilinmez bir şekilde çiftliğinde yaşayan son domuzları da mezbahaya göndermiş. 

Emmy ödüllü Allison Argo tarafından yönetilecek “The Last Pig” (Son Domuz) isimli belgeselin öznesi konumuna gelen Comis, belgeselde, çiftlik domuzları hakkındaki son yılını ve yeni yaşam tarzını anlatacak.

Son Domuz

Huffington Post’a konuşan Argo, bir süredir hayvan yemenin etik yönüyle ilgili bir film yapmak istediğini, ancak doğru konuyu seçemediğini belirtmiş. Daha sonrasında Comis’i keşfeden Argo, “Bu hikâyenin uzun süredir aradığım şey olduğunu biliyordum” diyor.

Indiegogo üzerinden belgesellerine destek kampanyası başlatan Argo, yaklaşık bir ayda 60 bin dolar toplayarak istedikleri bütçenin yüzde 20 fazlasını elde etti.

Yaklaşık 1,5 yıldır bu bağımsız belgesel filmin üzerinde çalışan ikili, gösterimini gelecek yaz aylarından önce yapmayı hedefliyor. Comis’in inanılmaz dönüşümü pek çok insana ilham olacak cinsten. 

Kaynak: The Huffington Post 

Hazırlayan :Burak Avşar