New York şehrinden yaklaşık 130 km mesafede, değişik mimarisiyle dikkat çeken ve kendi etrafında dönebilen Domespace, neredeyse her türlü felakete karşı dayanıklı tasarlanmış. Ekolojik ev, alışılmadık fütüristik özellikleriyle dikkat çekiyor. Özellikle de doğal odundan oyulup tasarlandığı ve ormanla uyumu göz önüne alındığında.

Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (2)

Patrick Marsilli tarafından tasarlanan yapı, Solaleya tarafından sunulan iki temel konsepti içeriyor. Solaleya, ekolojiden esinlenen bir mimari şirketi. Bu şirket çevre bütünlüğünü bozmayan, etkileyici ve fonksiyonel yapılar tasarlıyor. Binanın en ilginç özelliklerinden biri de istendiğinde kendi etrafında dönebilmesi. Bir düğmeye basılınca silindirik bina dev bir atlı karınca gibi kendi etrafında dönmeye başlıyor. Bu özellik güneşi almak ya da güneş ışınlarından korunmak için kullanılabiliyor.

Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (3) Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (4) Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (5)

Domespace, prefabrik bir model. Yani oldukça kısa bir sürede istenilen yere kurulabilir bir yapıya sahip bu model, 214 m²’lik bir alana ihtiyaç duyuyor. Domespace tamamen ekolojik malzemeden yapıldı ve zararlı kimyasal içermiyor. Yapı, pasif güneş enerjinden faydalanacak şekilde yapılmış; yazın serin, kışın sıcak kalması bu sayede sağlanıyor. Güneş paneli ekleyebilme özelliği sayesinde de sürdürülebilir enerji sağlayabiliyor. İstek üzerine, diğer yeşil enerji ve ısıtma teknolojileri de fotovoltaik, jeotermal, aerotermal ve su geri dönüşüm sistemleri takılabiliyor.

Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (6) Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (7) Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (8)

Solaleya’nın internet sitesine göre, Domespace aerodinamik olarak saatte 280 km esen sert rüzgara dayanıklı şekilde tasarlandı ve Richter ölçeğine göre 8 şiddetindeki bir depreme de dayanıklı. Bu dayanıklılığı da “susturucu blok” adı verilen titreşimleri alan elastik kemer üzerine kurulmasına borçlu.

Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (9) Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (10) Domespace Felaketlere dayançklç prefabrik ekolojik ev dînerek optimum gÅneü çüçßçnç alçyor (11)

Tüm bu fütüristik özellikleri taşıyan ekolojik yapı, 950 bin dolarlık fiyatıyla da dikkatleri çekiyor! Bu gibi yapılara talebin artması ve benzerlerinin artışıyla fiyatlar düşer diye düşünüyoruz. Dolayısıyla ekolojik yapıların öneminin artmasıyla birlikte, ekonomik ekolojik yapıların geleceğine umutla bakıyoruz.

Kaynak: Gizmag, The Plaid Zebra, Solaleya