Ana SayfaEkolojiDronelar ormanlarımızın yeniden ağaçlanmasını sağlayabilir

Dronelar ormanlarımızın yeniden ağaçlanmasını sağlayabilir

-

Eğer droneların sadece fotoğraf çekmeye yaradığını sanıyorsanız bir kez daha düşünün. A.U.K., drone teknolojisi geliştirerek ormansızlaşmaya karşı çaba sarf etmeyi umuyor. CEO’su NASA’da 20 yıl mühendislik yapmış Lauren Fletcher olan BioCarbon Engineeering şirketi, endüstriyel teknolojiyi kullanarak 1 milyar ağaç dikmeyi vaat ediyor.

Uzun bir geliştirme ve planlama aşaması sonrasında, ilk girişimleri kâr amacı gütmeyen Worldwide International Foundation ile Eylül ayında ekip kurduklarında başlayacak. Kuruluş, Myanmar’daki ağaç dikimi çalışmalarına öncülük etmektedir – buraya hâlihazırda 750 hektarlık mangrov ağacını elleriyle dikmişlerdi. Günde yaklaşık 100 bin ağaç dikebilecek olan droneların yardımıyla, kısa bir zaman diliminde 250 hektarın üzerinde bir alana ek olarak 1 milyon ağaç daha dikebilecekler.

Nasıl uygulanıyor?

Dronelar ilk olarak ağaçlandırılacak alanın 3 boyutlu haritalarını çıkarmak için havada uçurulur. Bu haritalar araziye uygun ekim şekilleri oluşturmak üzere incelenir. Bu, teknolojiyi her zamanki havadan ekim yöntemlerinin ötesine taşıyan bir adım. BioCarbon Engineering kurucu ortağı Irina Fedorenko: “Ne ekeceğimizi ve nereye ekeceğimizi değiştirebiliyoruz, yani hayatta kalma şansı çok yüksek. Eğer havadan serpme yaparsanız tohumları her yere saçarsınız; belki bir taşa, belki de bir bataklığa denk gelebilir ve hayatta kalamazlar. Ancak bunu kontrol edebiliriz.’’ diyor.

Dronelar arazi üzerinden ikinci kez geçer. Bu sefer yeri delmeyi sağlayacak bir hızla tohum kapsüllerini ateşlerler. Her drone farklı tohum kapsülleri taşır ve inanılmaz bir incelikle doğru tohumları doğru yere atmak için uçuş modelini takip eder. Ve tek seferde 6 drone idare edilebilen bir drone pilotuyla günde 100 bin fidana kadar ulaşmak mümkün. Bu durum fidelere bakan ve büyümelerini gözlemleyen kişilere istihdam yaratacaktır.

Fedorenko, kendi kendine ağaç dikmenin aslında o kadar zor olmadığını, ekosistem restorasyonu projesinin en önemli kısmının aslında ağaçları dikme kısmı değil, dikim sonrası gözlemleme ve yönetim kısmı olduğunu dile getiriyor. İngiltere’deki ilk test, drone ile ekilen türlerin daha yaygın olarak kullanılan helikopterle serpme yöntemiyle ekilen türlere kıyasla daha yüksek hayatta kalma oranlarının olduğunu göstermiştir, bazı türler ise elde dikilenlere yakın hayatta kalma oranı göstermektedir.

Şirket, Myanmar’daki çalışmalarından sonra bu teknolojiyi Güney Afrika‘ya ve alıp başını giden ormansızlaşmanın değerli ekosistemleri yok ettiği Amazon Ormanları’na da getirmeyi umuyor.

Myanmar’daki ormansızlaşmayla savaşmak için drone teknolojisinin BioCarbon Engineering tarafından nasıl kullanıldığına bir bakın!

Kaynak: My Modern Met

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

5’li çetenin yeni talan alanı: Akbelen

Devlet-şirket el ele politikaları her ne kadar bir kesimi zenginleştirse de halkın kalan büyük çoğunluğunu sahipsiz bırakıyor. Aidiyet ihtiyacı şöyle dursun temel haklarını bile gasp...

Akbelen Ormanı’ndaki Abluka Kaldırılsın, Kesim Kararı Durdurulsun! 

308 Kurum, Akbelen Ormanı'ndaki ablukanın kaldırılması ve kesim kararının durdurulması için ortak açıklama yaptı. İkizköylüler, Muğla, Milas’ta kömür madenciliğine karşı Akbelen Ormanı’nı ve yaşam alanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol