Ana SayfaEkolojiDoğaDünyanın bütün kedileri meraklanın: Başka bir okul Ankara'da da mümkün!

Dünyanın bütün kedileri meraklanın: Başka bir okul Ankara’da da mümkün!

-

Büyük kentlerin duvarları arasında oyunları beton sınıflara sıkışmış çocuklar; alternatif eğitim yeşiline kavuşuyor! Hep bir ağızdan miyavlanan ”Başka bir okul mümkün” şarkıları, tüm meraklı kedileri Ankara’da birleştiriyor.

Koşmanın, zıplamanın, saklanmanın, çizmenin, dans etmenin kıpır kıpır keyfi ile yerinde duramayan; yeryüzünün en büyük umutları olan küçük insanlar, daracık koridorların umutsuzluğunda öğrenmeye mahkum mudur? Öğrencinin farklılık gösteren algı hızı tek biçime sokulduğunda suçlu kimdir? Artık bu çirkin soruların yerlerini yenilerine vermesi gerekiyor, çünkü güzel şeyler oluyor!

Çocuklar erik ağaçlarının altında mı resim çizmek ister yoksa kiraz ağacının mı?

Okulun ön bahçe çitlerinin boyanma oylamasında mavi mi çok oy aldı yeşil mi?

11659307_10204715827155340_8543034459293694184_n

Muammalar, çatışmalar dolu eğitim sisteminin kaygılarını bahara dönüştürmüş aileler, Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nin ilhamı ile ”Meraklı Kedi İlkokulu” ile Eylül 2015 tarihinde kapılarından ziyade kollarını çocuklara açacak. Toplumsal çözüm odaklı ve çocuk merkezli model inancının güç verdiği ilkokul Alternatif EğitimDemokratik YönetimEkolojik Duruş ve Özgün Finansman ilkeleri ile çalışıyor.

img_8903

Çocukların yaptıkları seçimler ve katılımcılık çok önemli. Öyle ki okulun ismi çocuklar arasında oylama ile seçilmiş ve logo yine çocuklardan biri tarafından çizilmiş. Yaratıcılığın teşvik edildiği Meraklı Kedi İlkokulu‘nda öğrenci istemediği zaman derslere girmeyip kütüphanede ya da atölyede vakit geçirebilmekte özgür. Rekabet ortamına yer vermezken, mahallenin kedisinden esnafına kadar dost çocuklar yetiştiriyor.

Meraklı Kedi İlkokulu, okul bahçesi için planladığı yeşil alanla, çocukları kaotik şehir kargaşasından uzaklaştırarak, doğayla iç içe olma fırsatı yaratmayı amaçlıyor. Becerilerini çok yönlü bir biçimde geliştirebilmek için ortam bulan çocuklar ise hayal güçlerini son doza getirerek dünyaya güzellik saçıyor.

IMG_9037

Minicik vakitli ders aralarına kocaman oyunlarını sığdıramayan çocukların hayal kırıklığı ile tekrar sıralarına oturmasını değil de yağmur suyu biriktirme mekanizması çalışmaları için toprağa yatmış kahkahalar atan, bir nevi eğlenerek öğrenen ufaklıkları düşünün!

Şehirleşmeyen çocuklar

Asfalt değmemiş ayaklarıyla, toprağa; ona sunduğu domates için minnet duyacak, yetişmesinin meşakatli aşamalarında aktif rol oynadığı yiyeceğinin suları akarken ağzından, tüketim çılgınından ziyade mis gibi üretken mi olacak? Modern dünya çocukları, dişlerinin çıkışı; iki üç adım atışları ile paketlenmiş ürün yahut parayla alınmış oyuncak ile tanışıyorlar. Ardından yediği veya oynadığı ürünle her hangi bir bağ yakalayamamalarının akabinde hayasızca yıkan, harcayan yetişkinlere dönüveriyorlar. Oysa her gün su verdikleri bitkinin onları doyurduğunu gördüklerinde ya da ahşaplardan kendilerine bir oyuncak yaptıklarında; sürecin hassasiyetinin bilincine varıyorlar. Kaynaklarının farkına vararak alışveriş merkezlerine küsüp, ormanlarla barışıyorlar!

IMG_9017

Güneşin enerjisi ile yeşeren sınıflar

Almanya Büyük Elçiliği’nin destekleri ile Ekosolar firması tarafından okula yerleştirilen fotovoltaik paneller sayesinde binanın ihtiyacı olan elektriğin kış aylarında %30’u, yaz aylarında ise %80’i güneş enerjisi ile elde edilecek. Meraklı Kedi İlkokulu’nda sürdürülebilir enerji kavramını yakından tanıyan çocuklar kirli enerji yatırımlarının karşısında bir ağaç gibi dallana dallana büyüyor.

Okul meclisi ile eğitmenler, çalışanlar ve çocuklar tarafından, katılımcı bir anlayışla yönetilecek okulun sahibi ise hukuki olarak kooperatif üyesi olan aileler olacak. Üyeler, ”başka bir okulun mümkün” olduğuna inanan herkesi sürece katılmaya davet ediyor.

IMG_9049

Meraklı Kedi İlkokulu’ndan çabası, heyecanı, neşesi umutlarından okunan Müge Açıkalın Altunlu, alternatif bir eğitimi gerekli kılan noktaları ”Mevcut eğitim sisteminin çocuklardaki merak duygusunu öldürdüğüne dair olan inancım ve endişem, beni alternatif eğitim arayışına itti. Çocuklardaki içgüdüsel merak duygusunu ve muhteşem konsantrasyon yeteneklerini öncelikle oğlumda gözlemledim. Sonra inandım ki, eğitim merak duygusuyla “gerçek” olabilir ancak. Eğitimpedia’nın kurucusu Ali Koç da bir seminerlerinde şu cümleyi kurdu: ‘Bilgi ancak merak edildiğinde ve ihtiyaç duyulduğunda öğrenilir.’ Bu cümle de benim için çok aydınlatıcı oldu.” cümleleri ile ifade ediyor.

10408775_388548637984179_1515880662234424263_n

Oyun’ hakkında bir araştırma yaparken şöyle bir bilgi ile karşılaştım: 40 dakika ders ve 10 dakika teneffüsün nereden çıktığı ve bu kuralı tam olarak kimin ne zaman koyduğu bilinmiyor. Ancak çıktığı yer şurası gibi görünüyor: Bir yetişkin ne kadar ders anlatabilir? 40 dakika. Peki bir yetişkinin çay molası ne kadardır? 10 dakika. Çıkış yerinin burası olduğu tahmin ediliyor çünkü araştırmalar gösteriyor ki 10 dakika çocukların oyun kurması için yeterli bir zaman değil. Okulların yetişkinlerin ihtiyaçlarına göre değil, çocukların ihtiyaçları ve ilgi alanları doğrultusunda şekillenmesi gerektiğine inanıyorum.” –Müge Açıkalın Altunlu

”Çocukların eğitimin içinde aktif rol almalarının ve öğrenmeye duyulan heyecanın örselenmemesinin, mutlu nesiller yetiştirmek için gerekli olduğunu düşünüyorum.”

10304569_340313366141040_3267285922473955472_n

Gaia Dergi’den Beril: Çocuklarınızın mevcut eğitim sisteminden sıyrılıp, bu alternatif biçim içerisinde gelişmesi eminiz ki büyük bir şans. İlkokuldan sonrası henüz mevcut olmayan ”başka bir okul”dan ayrılan bir çocuğun, büyük sıkıntılar içerisinde olan devlet okullarına devam etme zorunluluğu olsa, bu bir problem meydana getirir mi?

Meraklı Kedi İlkokulu’ndan Müge: Doğru olmadığını düşündüğümüz bir sisteme çocuğumuzu sokmak istemedik ve eşimle oğlumuzu Meraklı Kedi’ye gönderme kararını aldık. Sonrasını düşünmek çok da gerekli gelmedi belki de… “Dem bu dem” dedik…

Ama sorunuza yanıt olarak, 10 yaşına kadar kendini keşfetmiş, öğrenmeden keyif almış, araştırma duygusu ve motivasyonlarını içinde bulan bir çocuk için gideceği hiç bir ortamın zorlayıcı olmadığına inanıyorum. Gireceği ortamlarda kendini yaşamanın bir yolunu bulacaktır, çünkü kendini tanımıştır, buna fırsat ve zaman bulmuştur doyasıya oyun oynamıştır.
1551637_305783656260678_9144758057800493830_n
“Bir de… Bilimsel olursak, somut düşünmeye 7 yaşından sonra başlıyoruz. Bazı çocuklar henüz daha soyut düşünmeye başlayamadan ilkokula başlıyor ve normal akım eğitim sistemi soyut düşünmeye dayalı olduğu için kendini başarısız ve yetersiz hissediyor. Kendine olan güveni sarsılıyor. Niye öyle olsun ki? Her çocuk biricik ve gelişimi farklı olabilir. Hele de erken yaşlardaki bu farklılıklar dikkate alınmadan toplu bir eğitimden fayda beklemek bana pek mümkün görünmüyor. Zaten şu an “alternatif” diye konuştuğumuz bu yaklaşım, Finlandiya ve İngiltere’de “normal akım”. Ben Türkiye olarak da bu yola girdiğimizi düşünüyorum çünkü velilerin oluşturduğu bu sinerjinin yaratma gücüne tanık oldum ve ilerleyen zamanlarda daha güzel projelere de tanık olacağız gibi görünüyor.” -Müge Açıkalın Altunlu
1912312_316017468570630_3777498910920080681_n
Gaia Dergi’den Beril: Ekoloji temelli eğitim heyecan verici. Peki ya biraz detay istesek, ne gibi farklılıklar söz konusu?
 
Meraklı Minik İlkokulu’ndan Müge: Ah bu konuda sınır, çocukların hayal gücü… Bir de maalesef okulun fiziksel koşulları… Doğa ile olan yakınlıklarını istedikleri noktaya taşıyabilirler. Yetiştirebildikleri sebzeleri okulumuzun bostanında yetiştirebilirler. Mutfak atıklarından kendi gübrelerini yapabilirler. Yağmur suyunu depolayarak bostanlarını sulayabilirler. Tüm atıklarını ayrıştırabilirler ve kendi atıklarıyla neler üretebilecekleri konusunda atölye çalışmaları gerçekleştirip beyin fırtınası estirebilirler. Baharla birlikte kamp alanlarında vakit geçirerek ormanı yakından tanımayı arzu edebilirler. Kooperatif olarak, çocuklar arzu ettikçe onların doğa ile olan temaslarını desteklemeye çalışacağız ve pek çok konuda olduğu gibi pusulamız yine çocuklarımız olacak.
10628332_316016461904064_8810747801934200364_n
”Okulumuzu gerçekleştirirken pek çok firma bize destek verdi. Sadece Almanya Büyükelçiliği değil. Pek çok firma sınırları ölçüsünde ve canı gönülden destekledi bizi. BASF, Prokon Mühendislik, Lafarge Dalsan, Binbir Çiçek ve Çekirdek yuvanın sahipleri ve daha pek çokları… Destekçilerimize bu projeyi gerçekleştirme imkanı verdikleri için teşekkür ediyoruz…” diye ekliyor.
IMG_9267

Geldikleri noktaya çiçekler dolusu emek ile geldikleri ve tüm emeklerinin dileklerini gerçekleştirircesine açtığını gözlerinden okuyabileceğimiz ekip, geleceğe bahar getiriyor. Meraklı Kedi İlkokulu, çocuk haklarını destekleyen, çocukların doğuştan gelen meraklarını, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini besleyen, ekolojik dengeye saygılı bir okul ve eğitim ortamı olarak BBOM programı ile çocuklara; eşitlik, özgürlük, farkındalık, empati gibi değerler kazandırmak için meraklı kedilerini bekliyor!

Daha fazla bilgi için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Görseli: Dennis DeHart

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol