Ana SayfaEkolojiDoğaDünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Danimarka'nın sırrını keşfet

Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Danimarka’nın sırrını keşfet

-

Danimarka; hafiflemenin, rahatlamanın ve anın tadını çıkarmanın anlamını yeniden tanımlıyor.

Herhangi bir Danimarkalıdan hygge kelimesini (evim evim güzel evimin Danimarka versiyonu) tanımlamasını isteyin, muhtemelen rahatlık, sıcaklık, zevk veren deneyimler gibi değişik cevaplar alacaksınız. Ne bir fincan sıcak çikolata ne mumlar yakıp kek yeme, hygge kültürel değerlerdeki detayları büyüten bu çevirilemez kelimelerden biri.

Yaşamını Amerika’da geçiren Danimarkalı müzisyen Oh Land, özellikle sıcak hygge sokak restoranları ve butikleri bulunan Kopenhag’ın Jaegersborggade parkta kahvesini yudumlarken bu farklılıklardan birini açıkladı. ‘‘Amerika’da sosyal zaman tema ve planla daha bağlantılı: futbol oynamak gibi, özel bir şeyi kutlamak ya da restorana gitmek gibi’’ olduğunu söyledi. Oysa onun için ‘‘otantik hygge hiçbir zaman kısıtlaması olmaksızın buluşmaktan başka bir etikete sahip olmamalıdır. Sadece sevdiğiniz insanlarla birlikte olmaktır.’’

İngilizcede ‘‘konfor’’ olarak tanımlanan, toplumsal yaşam şekli olan rahatlık, tüm dünya da popülerlik kazandı. Danimarka’nın dünyadaki en mutlu ülkelerden biri olarak olarak sıralamasıyla, sınırların ötesinde olanların kendi mutluluklarını nasıl ortaya çıkaracaklarının iç yüzünü anlamak için Danimarka kültürüne bakmaları şaşırtmıyor. Ancak hygge için sihirli bir formül yok, bu zamanı nerede ya da nasıl harcadığından çok zamanın kalitesiyle ilgili, yani neredeysen yavaşla, rahatla ve ailenle arkadaşlarınla olan anların tadını çıkar. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı hygge bulmak için ziyaret ederseniz, deneyiminizi güzelleştirmek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Evi ve ev yapımını destekle

Danimarka’da sosyal hayatın merkezi evdir. Meik Wiking’in The Little Book of Hygge kitabına göre, Danimarkalıların 10’da 7’si evde daha çok hygge deneyimlediklerini söylüyor. Hotel yerine, Airbnb kirala ve evsahibinden mum, masa üstü oyunları, yemek pişirme gereçleri iste. Unuttuğun ya da eksik bir şey için alışverişe çiftçilerin Torvehallerne  marketi gibi bir markete git, ev yapımı hygge de bir gece geçirmek için neye ihtiyaç duyduğun taze, güzel yiyecekler, tatlı ve içecekler al.

Teknolojiyi kapat

Hygge tamamen zamanda olmaktır bu yüzden ne kadar az zaman öldürücü şeyler varsa o kadar iyi. Ekrana bakmaktansa, okumak, gazete okumak, oyun oynamak, zanaatkarlık, yemek yapmak ya da basitçe (işle alakalı olmayan) iletişim gibi anolog eğlenceleri tercih et.

Kafein al

Danimarkalılar kahvelerini sever ve hiçbir şey soğuk bir havada ellerinde sıcak bir kahve olması kadar iyi hissettiremez. Şehir merkezinin alışveriş sokaklarından, kalabalığından IIum alışveriş merkezinin en üst katındaki Original Coffee’nin balkonunda ısınarak kaç, kitap dolu Cafe Paludan’da kaybol ya da The Living Room’da ki kocaman  odun ateşine yönel. Nørrebro semtindeysen, Coffee Collective’deki butik sıralı Jægersborggade’de bir dolaşmaya başlayın ya da kitabınızı alın Bevar’s’a oturup kendinizi evinizde gibi hissedin.

Dağayı keşfet

Parklardan mezarlıklara, Kopenhag’ın yeşil alanları  havaya göre giyindiğiniz sürece huzurlu vahalardan oluşur. Özellikle Frederiksberg Gardens ve Kastellet’in yürümek için su yolları tam bir hygge ve Assistens Kirkegaard her mezarlığın büyüleyici ve orman gibi bahçesi olan ve sessiz yansımasıyla mükemmel bir mezarlıktır.

Yeme içme

Bir fırından ya da butik bir şekerlemeciden olsun, kendini suçlamadan tatlılarla bir kaçamak yapmak bir Danimarka yeteneğidir.

Kaynak: National Geographic

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol